Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

OIS ve EIS Nedir? OIS ve EIS Ne İşe Yarar

Telefon seçerken en çok dikkat ettiğimiz hususlardan birisi kamera oluyor. Telefon kameraları kalitesine, teknolojisine ve lensine göre oldukça ayırt edici özellikler sunuyor. Bazı telefon kameralarında bulunan OIS vey EIS, kullanıcılarda büyük bir soru işareti bırakıyor. Kullanıcıların aklında oluşan “OIS ve EIS nedir?”, “OIS nedir?”, “EIS nedir” gibi sorular, telefon seçimini zorlaştırıyor.

OIS ve EIS, günümüz cihazlarında oldukça fazla kullanılan teknolojilerdir. Birçok telefon markası, telefonlarının kameralarına OIS veya EIS koyuyor. Bu tercih fazlalığı, insanların aklında OIS ne işe yarıyor, EIS ne işe yarıyor, EIS ve OIS farklılıkları nelerdir gibi sorular oluşturuyor. Bu konu başlıklarını şu şekilde inceleyebiliriz:

OIS ve EIS Nedir? OIS ve EIS Ne İşe Yarar?

OIS İngilizce açılımıyla “Optical Image Stabilization”, Türkçe açılımıyla “Optik Görüntü Sabitleyici” olarak geçiyor. EIS ise “Electronic Image Stabilization” olarak geçmektedir. Yani OIS de EIS de görüntüyü sabitlemeye yarayan sistemler olarak karşımıza çıkıyor. OIS ve EIS arasındaki farklar oldukça fazla olsa da, telefon firmaları tarafından kaliteli işlendiğinde ikisi de aynı performansı sergileyebiliyor. Peki EIS ve OIS arasındaki farklar nelerdir?

OIS ve EIS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Optik Görüntü Sabitleyici (OIS) Nedir? OIS Ne İşe Yarar

OIS, “optik görüntü sabitleyicisi” açılımından da anlaşılacağı gibi optiğin içinde bulunan fiziksel bir görüntü sabitleyicisidir. Hareketleri engellemek, daha sabit bir görüntü tutmak için optiğin içinde fiziksel olarak çalışır. Optiğin, merceğin hareketleri sonucunda, motorlar tarafından görüntü sabit tutulması için çalışılır.

  • Elektronik Görüntü Sabitleyici (EIS) Nedir? EIS Ne İşe Yarar?

Elektronik görüntü sabitleyici yani EIS, OIS aksine elektronik bir şekilde çalışır. EIS, görüntüyü optikteki motorlar yardımı yerine elektronik şekilde sabitler. Çekilen görüntünün hareketlerini sabitleyerek sunmak için, görüntünün kenarlarındaki görüntüyü kullanır. Bu sayede, çekilen görüntüyü elektronik olarak sabitler.

OIS Mi Tercih Edilmeli, EIS Mi Tercih Edilmeli?

Elektronik veya optik görüntü sabitleyiciler arasında bir seçim yapılması gerekirse tabii ki kazanan OIS olacaktır. OIS, görüntüyü işlemden ham şekilde görüntüyü sabitler ve daha başarılı sabitleme işlemi gerçekleştirir. EIS ise görüntüyü sabitlemekten çok, sabitlemeye çalışır ve tam performans vermez. Fakat her EIS böyle değildir, bazı firmalar EIS yazılımını gerçekten kaliteli yapar ve görüntü stabilizasyonu gerçekten başarılı olur.

OIS ve EIS farklılıkları, OIS ve EIS ne işe yaradığı, OIS mi EIS mi tercih edilmeli konularının üstünde durduk. EIS ve OIS olan herhangi bir cihazı tercih ederken artık bir fikir edinebilirsiniz. Eğer, hem OIS hem de EIS bulunan bir cihaz tercih ederseniz, performansı sizi gerçekten şaşırtabilir, bir “gimbal” kalitesine ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Apple Ekosistemi Nasıl Kurulur? Apple Ekosistem Maliyeti

Sonraki İçerik

WhatsApp Ücretli Abonelik Sistemi Getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler