Acer Swift 3 İnceleme | Yeni Fiyat/Performans Kralı mı?

Son dönemlerde dizüstü bilgisayarlara olan ilgi oldukça arttı, özellikle AMD’nin Ryzen platformunun mobil olmasında bunun etkisi çok büyük. Uygun fiyat skalasındaki Intel işlemcili dizüstülerin tabiri caizse ”içinden geçiyor”. Ryzen platformuna uygun dizüstü bilgisayar üreten firmalar ise şu anlık az. Gelin, uygun fiyatlı ”mini” canavar Acer Swift 3’e yakından bakalım.

1-) Kutu İçeriği

Kutu içeriği gayet sade, sağ taraftaki koruma içinde sizi 19V’lık şarj aleti karşılıyor, ayrıca sonradan sabit disk takabilmeniz için yükseltme vidaları kutu içerisinden çıkıyor. Ve sizi bazı kullanım uyarılarının eşliğinde, köpükler içinde Acer Swift 3 karşılıyor 🙂 . Kutu içeriğinden bu kadar diyelim ve tasarım konusuna geçelim.

2-) Tasarım

Uygun fiyatlı dizüstülerde alışık olmadığınız bir malzeme kalitesi ve karşılacağınızı söyleyebilirim. Malum, hepsi artık iki parmakla bastırıldığında esneyen malzemeye geçtiler. Swift 3, diğerlerinin aksine kenarları fırçalanmış metal bir malzeme ile üretilmiş. Bu arada, ürünün renginin ”Sparky Silver” olduğunu belirteyim. Üstelik bu malzeme gayet iyi, detaylı bakıldığında herhangi bir tasarım hatası vs. göremedim açıkçası. Kullanılan malzeme hem gayet hafif, hem de kendini kaliteli hissettiriyor. Tasarım konusunda tamam isek, teknik özelliklere geçebiliriz, yani cihazın en can alıcı kısmına.

3-) Teknik Özellikler

  • Ryzen 3 3200U işlemci (Radeon Vega grafikleri ile)
  • 4 GB DDR4 Bellek
  • 128 GB NVMe SSD
  • Windows 10 Home Single Language işletim sistemi
  • 14” FHD Acer ComfryView teknolojili IPS LED ekran
  • Parmak izi okuyucu

Swift 3’ün kalbinde Ryzen 3 3200U yatmakta, yanında Radeon Vega grafik sürücüsü ile iyi bir kombine sağlanmış. Windows 10 ile çok uyumlu, çok seri çalışabiliyor. Uygun fiyatlı Intel işlemcilere nazaran çok daha performanslı, çok daha stabil ve kararlı çalışabiliyor Ryzen 3 3200U. Günlük kullanım ve belirli oyunlar için, Ryzen 3 3200U mükemmel bir işlemci. Tabii ki, en çok korktuğum konu ise 4 GB belleğe sahip olmasıydı, bu tabii ki ileride oluşabilecek bir eksi anlamına geliyor, Ryzen 3 3200U, bu açığı çok iyi bir şekilde kapatabiliyor. Günlük kullanımda ”bu makinede nasıl 4 GB bellek var ya” kelimesini gerçekten söyletiyor. Ancak her ne kadar işlemci bu yükü kaldırabilse bile, ben 8 GB bellek isterdim. Ancak güzel haber, 12 GB’a kadar bellek desteğiniz var.

Evet, parmak izi okuyucu!

Swift 3’ün başlıca özelliklerden biri ise parmak izi okuyucu, bu fiyat segmentine görülmesine alışık değiliz. Üründeki etikette pil ömrünün 10 saate kadar olabileceği yazıyor. Özellikle bahsedilen ekran paneli gerçekten iyi, renkler gayet düzgün. IPS olmasının bir getirisi ise ekranın ne tarafından bakarsanız bakın aynı rengi görebilmeniz. Swift 3, depolama kısmında size 128 GB SSD sunuyor. SSD tercihi ne kadar olmuş kişiye göre değişir ancak, kişisel düşüncem SSD konulması daha iyi bir tercih, sabit disk bu bilgisayarın işlevselliğini yarı yarıya düşürebilirdi, SSD demişken bilgisayarın açılış süresi tam olarak 4.1 saniye. Geçelim diğer konumunuza, giriş/çıkışlar.

Swift 3, giriş/çıkış çeşitliliği konusunda rakiplerinden biraz daha iyi. Artık günümüzde işe yaramayan teknolojilerin kaldırılması hem tasarıma, hem de yeni teknolojilere yaramış. 2 adet USB 3.0 teknolojili girişler sol kısımda, kalanı ise sağ tarafta. Type-C girişi ve çok ince sayılabilecek bir şarj soketi gözlerden kaçmıyor. HDMI girişi ve kart okuyucu ile Swift 3, ”az ve öz” diyor giriş/çıkış konusunda.

Aydınlatmalı Klavye?!

Yanlış duymadınız, Swift 3 aydınlatmalı bir klavye yapısına sahip. Siz yazmaya başlayınca, Swift 3’ün klavyesi otomatik olarak aydınlatılıyor, tabii ki istediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz. Aydınlatmalı klavyenin faydasını gece çalışırken görebiliyorsunuz, ayrıca göz yormuyor. Çok güzel bir şekilde aydınlatılıyor. Tabii ki, klavyenin gece nasıl olduğunu göstermem gerekiyor:

14” Çok Küçük Değil mi?

14” gayet iyi, günlük kullanımda hiç bir zorluk çıkarmıyor. Boyutları neticesinde ”at çantaya ve unut” diyebilirim. Klavyede yazarken herhangi bir problem yaşamıyorsunuz. Her şey gayet iyi durumda, 14” boyut gayet iyi düşünülmüş.

4-) Sonuç

Başlıktaki sorunun cevabını vereyim; evet. Acer Swift 3 tam bir fiyat/performans ürünü. Ülkemizdeki dolar kuru değişene dek, evet 4 GB belleğine rağmen bir fiyat/performans. Ryzen 3 3200U’nun kullanılması aşırı iyi bir tercih olmuş. Malzeme kalitesi bu fiyata göre, rakiplerine göre mükemmel. Bu kadar iyi özelliğe rağmen, ben yine de 8 GB bellek olmasını isterdim. Pil ömrü gerçekten iyi. Fonksiyonelliği ve yenilikçi tasarımı ile Swift 3, gerçekten alınır. Ürünü şu anda en ucuz şekilde TeknoSA üzerinden tedarik edebilirsiniz.

İncelememi okuduğunuz için çok teşekkürler, beğendiyseniz arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Hatta bu civarlarda laptop önerisinde bulunmak için yazımı referans olarak kullanabilirsiniz 🙂

Yazar

Teknoloji meraklısı bir yaşam belirtisi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok