Donanım

”Hurda” Bir Dizüstü Bilgisayarın Hayata Dönüşü

Bu yazıyı ”bunu ayağa kaldırmaya değmez”, git sıfır al diyen malum kitle için yazıyorum.

Öncelikle sizlere bu bilgisayar hakkında bilgi vereyim:
Söz konusu bilgisayarın markası ve Samsung R520, o dönemin en kral donanımlarına sahip bir dizüstü bilgisayar. Üstelik serinin en üst donanımlarına sahip. 4 GB bellek, Radeon HD 4650 ekran kartı, daha ne istenebilir ki. 2010 senesinde alındı ve yaklaşık 3-4 sene kadar yoğun kullanıldı. Bilen bilir bu R520 ve bazı R serilerinde ekran kartının arızalanma problemi var ve bu kurtarma işlemi en fazla 3 defa yapılabiliyor ve sonrasında maalesef anakart artık ömrünü dolduruyor. Kurtarmaya çalıştığım laptop da bu işlemi fazlasıyla görmüş ve artık anakartı ”beni bırak’ durumuna gelmiş. Maalesef hor kullanım nedeniyle kasası da harabe durumda, fan çıkışının plastikleri, menteşe girişleri.

Tabii ki öncelikle sağlam bir anakart bulmam gerekti, bana bir daha böyle bir sorun çıkarmayacak, tamirsiz. Son seri R520’lerde bu sorun çözüldüğü için ondan bulmam neredeyse bir kaç ayımı aldı. Bilgisayarı tamamen toplamaları ve test için bir yer bulmam da aynı şekilde uzun sürdü, Pendik’te bulunan bir notebook tamircisine gönderdim. Bu konudaki en büyük şansım, çöpe atılacak duruma gelmiş bir dizüstünün ekran panelinin zarar görmemiş olmasıydı. Toplamda bir kaç hafta kadar laptop tamirde kaldı. Sonucunda alt kasa, üst kasa, ekran veri kablosu ve anakartı takılıp değiştirilmişti. Tabii ki bir SSD ile bilgisayarımın performansını katladım, şu anda çok iyi çalışıyor.

Aslında bu bilgisayarı yaptırmamın en büyük sebebi küçüklüğümün bu laptop ile geçmiş olması. Pek çok iyi oyunu bu bilgisayar üstünde sorunsuz oynayabiliyordum.

Sonucunda hurdaya gidecek bir laptop, kaldığı yerden hizmet vermeye devam edecek. Sizin de elinizde böyle fiyat/performans derecesinde hurdaya ayırdığınız bir bilgisayarınız varsa, bence canlandırıp kullanın.

İşte, şu anki hali ise böyle 🙂Etiketler

TUNAHAN ŞAHİN

Teknoloji meraklısı bir yaşam belirtisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı