Kapat

Whatsapp`ta Gizlilik Nasıl Sağlanır

Anlık mesajlaşma uygulamalarından en popüleri olan Whatsapp, kullanıcı kitlesini günden güne artırmakta. Yeni bir telefon alınınca ilk yüklenen uygulama genellikle oluyor. Aylık 700 milyon kişiyle buluşan çok popüler durumda. Bu uygulama bir hayli popülerken gizliliğimizi korumak için neler yapmalıyız ?

Buyrun bakalım..

1- Gelen medya dosyalarını saklamamanız gerekiyor.

Çünkü bu özellik bazen güvenlik sorunlarına yol açabiliyor. Uygulamayı indirdiğimizde otomatik olarak ayarlar yüklenmiş olduğundan kişiye özel bir ayar sonradan yapılıyor. WhatsApp`tan gönderilen bir resim veya video direk galerinize kaydediliyor. Ve mesajı silseniz bile galerinizde o resim kalıyor. Eğer gönderilen mesajları sizden başkası görmesin istiyorsanız. Ayarlardan =>  bölümüne girip Alınan Medyayı Sakla butonunu pasif hale getirmeniz gerekiyor.

Değiştirmeniz Gereken 5 Önemli WhatsApp Ayarı

2- Mesaj önizlemelerini kapalı tutun.

Bir başka güvenlik önlemi almamız gereken husus, mesaj önizleme.

Mesaj önizlemeden kısaca bahsedecek olursak, Whatsapp aracılığıyla gönderilen iletilerinizi ana kilit ekranında görünmesini sağlayan bir özellik.

Eğer mesaj önizlemenizi kapatmak isterseniz. Whatsapp Mesaj Önizleme Nasıl Kapatılır? adlı makalemizi incelemenizi tavsiye ederim. Orada ayrıntılı ve sade bir şekilde olabildiğince anlattım.

 

3- Son görülme zamanını kapalı tutun

Gizliliğimizi korumanın bir yolu da son görülme zamanını kapatmak. Bu özellik ile Whatsapp`ta ne zaman aktif olduğunuzu göremeyecekler. Bu özelliğin olumsuz tarafı son görülmemizi kapattığımızda diğerlerinin son görülmesini de göremiyoruz.

Eğer kapatmak isterseniz; Hesap => Gizlilik=> Son Görülme => Hiçkimse

Değiştirmeniz Gereken 5 Önemli WhatsApp Ayarı

 

4-Otomatik sohbet yedekleme

Sohbet yedekleme özelliği, yapmış olduğunuz sohbetleri Günlük, Haftalık, Aylık şeklinde yedekliyor. Hangi periyotlarda yedekleyeceğini siz karar veriyorsunuz.

Sohbetlerinizin otomatik yedeklenmesi için Ayarlar > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedeği yolunu izleyebilirsiniz.

Değiştirmeniz Gereken 5 Önemli WhatsApp Ayarı

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir