Usb Aygıtı Tanınmadı Hatası Nasıl Çözülür?

Usb aygıtı tanınmadı hatası çoğu bilgisayarın başına sık sık gelen ve bir türlü düzeltemediğimiz sorunların en başında gelir. Çözümü aslında düşündüğümüz kadar zor değil tam tersine çok daha basittir. Fakat çözüm bilgisayarımızın türüne göre değişir. Desktop yani masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü (notebook) larda çözümlerini farklı şekilde inceleyelim. İlk olarak Desktop (masaüstü) bilgisayarda hatamızın çözümüne bakalım. Adımları sırasıyla yaptıktan sonra sorunumuz çözülmüş olur.

  1. Başlat menüsü > Deneti Masası > Aygıt Yöneticisi kısmına gelelim.
  2. Aygıt yöneticilerinde “ Evrensel Seri Veri Yolları “ kısmında ki yüklü bütün driverları silelim.
  3. Bütün driverları sildikten sonra bilgisayarınızı kapatıp açmanız yeterlidir.
  4. Bilgisayarın açılması ile birlikte driverları ve ya Usb belleğinizi tekrardan takarak otomatik güncelleme yaparak driverları yükleyecektir. Böylece sorunsuz bir şekilde çalışabilir.

Notebooklarda yapılacak adımlar sırasıyla:

  1. Notebook bilgisayarınızı fişten çekin ve tamamen kapatın.
  2. Bilgisayarınızın arka kısmında ki pili çıkararak bir süre bekleyiniz
  3. Ardından kapama/ açma yani güç düğmesine 10 saniye kadar basın.
  4. Son olarak da pilinizi ve şarjınızı tekrardan takabilirsiniz. Böylece usb aygıtınızı taktığınızda tanınmama hatası gerçekleşmemesi gerekir.

NOT: En kalıcı ve doğru yöntem budur. Fakat işe yaramazsa kesin çözüm olarak format atılabilir.

Geçici bir çözüm olarak da hatası olduğunu düşündüğünüz usb driverlarını silip tekrar yükleyebilir ve ya güncellemesinin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Windows 8.1 Disk Nasıl Bölünür? başlıklı makalemizde windows disk bölme ve windows disk nasıl bölünür hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir