Rehber

Kablosuz Ağ Hızını Arttırma Yolları

Çoğu zaman internet hızımızın bize yetmediğini düşünürüz ve aslında her zaman da böyledir. İnternet hızı tam olarak bizi asla doyuramamıştır. Bu yüzden hep daha fazlasını istemişizdir. Fakat evimizin kablosuz ağının hızını arttırmanın bir yolu yok mudur? Sorumuzun cevabı elbette vardır. Gelin bütün yapmamız gerekenleri teker teker deneyelim.

 

  1. İlk olarak yapmamız gereken aldığımız internetin kendi hızında olmadığını düşünüyorsak servis sağlayıcısı yani Türk Telekom, Vodofone gibi servisleri arayarak almış olduğumuz hizmetin doğru olup olmadığını öğrenmek olacaktır. Aldığımız hizmetin hızını biliyorsak da speed test sitesi yardımıyla hızımızı görmek gerekir.
  2. Evimizin büyüklüğüne göre modemden almış olduğumuz kalite o kadar azalır. Modemimiz çoğunlukla bulunduğumuz alanlara yakın yerlere konulmalı ki daha çok sinyal alınır.
  3. İnternet hızınız ne kadar yüksek olursa olsun kotayı aştıktan sonra hızınız çok büyük oranda düşer. Bu yüzden internet kullanımımıza çeki düzen vererek dikkatli bir şekilde internetimizi kullanırsak kotamızı aşmaz, olması gereken hızdan yararlanırız.
  4. İnternetimizi istediğimiz kadar az kullanırsakta kullanalım bazı yazılım, programlar gereğinden fazla interneti sömürebilir. Bu yüzden bu programların tespitini yapmamız gerekir. NetBalancer uygulaması ile de kullandığımız uygulamaların interneti çekmeleri hakkında bilgi alabiliriz.
  5. Son olarakta bu yollardan hiçbiri size yardımcı olmuyor, hızımız hala son derece kötü bir haldeyse kablosuz ağ yerine kablolu ağa geçerek internet hızımızı katlayabiliriz. Kablolu bağlantı yaparken sadece düzenimiz bozulabilir fakat karşılığında iyi bir hız verebilir.

Etiketler

Gürkan Aksoy

Adım Gürkan, uzun süredir makale yazarlığı yapmaktayım. Tekneloji sitesi yazarıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı