Rehber

Telefonun Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Gün geçtikçe artan telefon modelleri çağının üstünde özelliklerle gelmekte ve fahiş fiyatlara satılarak alıcılarını bulmakta. Her gün yeni gelen modeller ile birlikte piyasadaki fiyatların altına satılan Replika modeller de ortaya çıkıyor. “Replika” dediğimiz ürünler, daha az maliyetle kalitesiz parçalarla üretilen ve orijinal ürünün fiyatından iki üç kat daha aşağı ederinde satılan cihazlardır. Replika ürün dış görüntüsü olarak orijinalinden farkı olmamasına rağmen donanımsal olarak yetersizdir. Replika ürünü aldığımızda içindeki parçalar kalitesiz ve sahte olduğundan cihaz çok çabuk bozuluyor ve elimizde patlama riski doğuyor.

Özellikle samsung telefonların çakmaları piyasada bir hayli fazla. Samsung telefonun orjinal olduğunu nasıl anlarım? diyenler için de izleyecekleri yolu bu yazımızda bulacaklar.

Peki ya aldığımız ürünün Orijinal olup olmadığını nasıl anlarız?

Hevesle aldığımız telefonun elimizde kalmaması için ürünü alırken ürün orijinal bandrolunun, imei kodunun  bulunması ve cihazın kutusunun hiç açılmamış olmasına dikkat etmeliyiz.

Orijinal olup olmadığını anlamak için bir kaç yöntemimiz bulunmakta.

  1.  İlk olarak imei kodunu öğrenmemiz gerekiyor. İmei kodunu *#06# numarasını tuşlayarak öğrenebiliriz. Telefondaki kod, ürünün olduğu kutunun üstündeki imei numarasıyla örtüşmelidir.
  2. Daha sonra bu linke  tıklayıp imei nizin kayıtlı olup olmadığını sorgulatın. Burada yazan marka model ile sizin telefonunuzun modeli örtüşüyor ise ve imei numarası kayıtlı ise ürününüz orjinaldir.

adsiz

                3. Bu yöntem genelde Samsung ürünler için geçerli ancak sizin telefonunuzda da faydası olabilir.

Telefonunuzun arama bölümüne gelip *#0*# tuşluyoruz. Buradan telefonunuz ile ilgili özellikleri test edebilirsiniz.

orijinal1

Gelen ekranda “Sensor” butonuna basıyoruz. Ve sol elimizi telefonun üzerinde soldan sağa doğru gezdiriyoruz. Eğer alttaki resim gibi yeşil yanıyor ise telefonunuz orjinaldir.

orijinal2

IPhone orjinallik test etme

iPhone 4, 4s, 5, 5s, 6 ve 6+ modellerinde Ayarlar kısmından Hakkında bölümüne girdiğinizde IMEI kodu yazıyorsa telefonunuz orjinaldir.

Imei numarası hakkındaki detayları http://tekneloji.net/imei-numarasi-nedir/ adlı makalemizden öğrenebilirsiniz

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı