Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

Snapdragon 820 ve Adreno 500 Serisi Grafik Kartı

Qualcomm, SIGGRAPH 2015 kapsamında düzenlediği etkinlikte yeni Adreno grafik birimlerini(GPU) tanıttı. Qualcomm’un tanıttığı bu seri Adreno 500 serisi olarak geçecek eski grafik birimlerine oranla daha fazla performans sergileyecekler (haliyle). Tanıtılan 2 farklı modelden biri olan Adreno 510 orta seviye grafik birimi olarak geçiyor. Tanıtılan bir diğer ürün ise Adreno 530 ve şuanki en güçlü grafik birimi olarak görünürken Adreno 430a göre %40 daha güçlü ve %40 daha fazla batarya tasarruflu bir grafik birimi olacağı söyleniyor. Adreno’nun şuanki en güçlü grafik birimi olan 530 şuanlık sadece Snapdragon 820 ile uyumlu şekilde fakat Adreno 510 ise Snapdragon 618 ve 620’ile uyumlu şekilde çalışabiliyor.

Dilerseniz grafiksel olarak genel özelliklere bakalım.

Snapdragon-820-Siggraph_rev4-24-1280x720

 

Adreno 530 grafik biriminde diğer birimlere göre desteklenen API birimide artmış durumda.OpenGL ES 3.1 + AEP (Android Extension Pack), Renderscript, Vulkan, ve OpenCL 2.0 gibi özellikleri destekleyeceğide açıklanmış durumda.

nexus2cee_23-1591-x-863

 

Yeni Adreno grafik birimlerinde vazgeçilmezimiz olan Kamera destekleri unutulmamış. Yeni Görüntü İşlem Birimi (ISP) sayesinde 14-bit mobil fotoğrafçılığın önü açılıyor. Yeni ISP sayesinde GPU’nun sanal gerçeklik konularında ki başarısı arttırılıyor. Yeni Adreno grafik birimi sayesinde 3 tane kamera kullanan uygulamayı aynı anca çalıştırabilme gibi bir destek ve 25MP çözünürlüğe kadar kamera desteğinide kullanıcalardan esirgememiş. (Megapixel önemli bir şey tabii ki ama 3 tane aynı anda kamera kullanan uygulamayı açıp ne yapıcaz ki?)

Sözün kısası Qualcomm yine bizi şaşırtıcak bir ürün tanıtmış fakat bu ürünler ne zaman hangi cihazlarda kullanılır o cihazların fiyatı ne kadar olur orası hiç belli olmaz

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Android ve İos için Skype for Business önizleme sürümü tanıtıldı

Sonraki İçerik

Xiaomi’nin Fiyat Performans Canavarı Telefonu Redmi Note 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler