Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

Oyuncu Mouse Seçimi Nasıl Olmalı

Bu yazımızda ideal bir oyuncu mouse nasıl olmalı onunla ilgili bilgi vereceğim.

Öncelikle mouse yerine yazıda “fare” kelimesini kullanacağım ki kesme işaretlerine tam uyması için.

 

Bir oyuncu faresini belirleyen 5 farklı etken vardır. Bunlar DPI(dot per inc), Makro(fare yazılımı), Tuşlar(tuş çeşitliliği),Tasarım (ergonomik, şık vb.), Kablo Tarzı(kablolumu kablosuzmu)

Şimdi sırasıyla gidelim.

DPI Nedir?

DPI faremizdeki lazer veya optik kısmının inc başına düşürdüğü nokta sayısı oluyor ya da sadece faremizin hassasiyeti oluyor. Oyuncu faresi için en ideal DPI 3600-5000 arası olarak görüyorum ben ki bu değeri zaten 5000 yaptığımızda dokunmamızla faremiz sol kenardan sağ kenara çok hızlı şekilde geçer. Normal farelerdeki DPI değeri 800-1200 arasıdır. Aldığımız farelerde DPI değerini genellikle scroll tuşunun hemen gerisinde olan bir tuş yardımıyla değiştirilir. Tabii bu tuş üreticiden üreticiye değişir. Peki bu DPI değerini istediğimiz bir ayara getirebiliyor muyuz bunu da biraz sonra bahsedeceğim Makro programıyla yapabiliyoruz.

SteelSeries-Sensei-RAW-SteelSeries-Engine-3-DEFAULT

Makro Nedir? Neye Yarar

Makro sadece oyuncu fareleri için olan özel programlardır. Oyuncu farelerindeki fazlalık tuşlara gerekli komutları ayarlayarak tek tuşla istediğini yaptırabilirsiniz. Mesela herkesin bildiği Counter Strike oyununda oyuncular Makro özelliğine sahip farelerle ateş etme tuşuna basili tutarken farenin yukarı doğru kalkmasını engelleyebiliyor. Bunun gibi birçok örnek olabilir veya klavyede müzik durdurma başlatma gibi fonksiyonlar atanabilir ayrıca yine fareden bastığınız tek tuşla bilgisayarda belirlediğiniz programı açabilirsiniz. Makro programı bu özelliğin yanı sıra farenizin sahip olduğu DPI değerinde değişiklik yapmanıza olanak sağlar. Yeni bir oyuncu faresi aldığınızda standart olarak DPI değerleri yavaş orta hızlı gelir(bunların DPI cinsi farenizin DPI değerine göre değişir). Siz Makro programıyla bu değerleri değiştirebilirsiniz.

razer-mamba-e5e82444

Ekstra Tuşların Yararı

Bana göre ekstra tuşlar olmazsa olmaz bir özellik. Eğer bir Moba oyuncusuysanız veya MMORPG tarzı oyunlar oynuyorsanız itemleri veya yetenekleri aktif etmek için klavyeden basmak yerine elinizin altında olan ekstra tuşlu farenize Makro programı yardımızla komutları atayarak kullanabilirsiniz. Üreticiler her ne kadar klavyelerde ekstra tuşlar koyuyor olsalar da farede olması çok güzel bir özellik. Ekstra tuşları genelde hangi amaçla kullanacaksanız ona göre almanızda fayda var. Çok fazla Moba tarzı veya MMORPG oyunlar oynamıyorsanız 3 ekstra tuş size yetecektir.

Tasarım

Tasarım her oyuncu faresinde olan bir şeydir. Üreticiler özene bözene her faresinde farklı tarzdaki oyuncular için farklı tasarıma sahip fareler çıkartırlar. Bazılarımız solakdır bazılarımız sağlak veya kimimizin eli büyüktür kimimizin ki küçük üreticiler hep bunlara göre farelerini üretirler. Farenizi alırken buna dikkat ederek alın. Ek olarak  kendi zevkinize hitaben üreticiler farelerine ışık eklerler bence çok da güzel bir şey eliniz üstünde değilken o ışık çok hoş durur ama sürekli oyun oynayan bir insansanız elinizi üstüne koyduğunuz an havası sönüyor farenin bende söylemesi.

Kablo Tercihi Nasıl Olmalı

Kablo tercihinizde hangi şekilde bilgisayar kullandığınızla veya kablolu mu kablosuz mu sevdiğinizi düşünün. Genel olarak çoğu fareler kablolu olurlar çünkü en hızlı veri iletim şekli budur ve kablosuza göre pil bitme veya sinyal kopma gibi şüpheniz olmaz. Kablosuz farelerin az olması ise pili ciddi anlamda standart farelere göre hızlı bitirir (2-3gün-1hafta gibi pil biter) ve bilgisayara olan veri iletiminde geçikmeler olabilir. Oyuncular için saniyeler bile önemliyken biranda pilin bitmesi çok kötü olabilir. Ama yakın zamanda kablosuz oyuncu farelerinde de büyük gelişme olacağını düşünüyorum.

 

Benim sizi bilgilendirecek bilgim bu kadar umarım size yardımcı olur ve buna göre farenizi alırsınız.

 

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Windows 10 dan korsan yazılımlara kesin çözüm

Sonraki İçerik

Windows10’dan Rekor Sayıda Kullanıcı Miktarı

Comments 5
  1. Ekstra tuşların fazla bir işe yarayacağını düşünmüyorum eline oturması ve kavranabilme özelliği daha önemlidir.(i think)

    1. Ustam sanırım sen valve üreticisinin bır oyununu oynuyorsun. eger bir CS:GO oyuncusu isen; Aim’den bahsediyorsun. Aim ateş ettikte artan bieşeydir bunu en iyi http://www.youtube.com‘dan aim geliştirme gibi konu başlıklarından anlayabılırsın senın fare ozellıgınle ılgılı bı durum degıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler