Teknoloji Haberleri

Google’dan Android’e önemli , büyük bir karar !

Google, telefon üreticilerinin çok eleştrilen güncellemelerine karşı dümeni eline alıyor!

Google,mobil işletim sistemi Android’in geleceğini belirleyebilecek bir devralmanın ucunda. Edison Investmen Research’ten Richard Windsor’a göre firma , telefon üreticilerinin ağır ve yavaş güncellemelerinden usandığı yakında dümeni ele alarak donanım üreticilerini devre dışı bırakmaya hazırlanıyor.

Windsor’un  Register’de yer alan açıklamasına göre Android Marshmallow’daki bu yavaşlamalar yüzünden Google’ın da Now on Tap gibi yeni çıkmış ürünleri tanıtmasına engel oluyor. Bu yüzden Google bu noktada Go Go Go diyerek donanım yazılımlarının güncellemelerini de ele almaya karak verdi. Söz konusu güncellemeler şimdiye kadar yalnızca cihaz üreticileri ve mobil operatörlerninin işiydi .

Google’ın bu gidişat’ta bütün bir Android’i Google Mobile Services (GMS) olarak bilinen hizmetler birimine taşıyarak işletim sisteminin kontrolünü dümene kendi eline alması bekleniyor . Windsor’a göre böyle bir hamle zaten Google’ın cihazlar tarafından devam eden parça parça gıcık edici ve gecikmeli güncellemelerin kesin bir çözüm bulması’nın tek açık kapısı gibi gözüküyor.

Teknoloji devinin bu hamlesi sonucunda bir Android’li telefonun tıpkı iOS ya da Windows 10‘da olduğu gibi , cihaz üreticilerine herhangi bir değişiklik yapma şansı vermeyeceğini söyleyebilirim.

Etiketler

Mustafa Umut Güven

Bir Punisher hayranı tarihe ilgisi olan teknolojiyi seven adam gibi ben!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı