Teknoloji HaberleriYaşananlar

Elementler Dünya’mıza Nereden Geldi?

İnsanlığın uzun süredir kullandığı elementler Dünya’mızın bizlere hediyesi mi yoksa uzun yolculuklarını tamamlayarak Dünya’ya düşen uzay parçacıklarının kalıntıları mı? Bu soruyu uzun süredir araştıran insan ırkı hayret verici yeni bilgilere ulaştı.

Asıl konuya geçmeden önce elementler hakkındaki temel birkaç bilgiye değinelim. Amerika ve Rusya’nın elindeki verileri birleştirmesiyle 115, 116, 117 ve 118 numaralı elementler, 1869 yılında yayınlanan ve hala kullanmakta olduğumuz periyodik tabloya eklendi. Periyodik tabloda doğada bulanabilen elementlerin yanında laboratuvar ortamında oluşturulmuş yapay elementlerde bulunur.

İnsanlık tarihini büyük ölçüde etkilemiş ve devasa bir sanayileşme devrine sürüklemiş olan Demir (Fe) elementinin üzerinde yaşadığımız gezegenin kendi imalatı değil; Bir gök cisminin Dünya’ya çarpması sonucunda gezegenimize naklettiğini keşfediyoruz. Gök cisimleri ile Dünya’mıza taşınan tek elementin demir olmadığını da öğreniyoruz. Elementlerin nereden geldiği hakkındaki aşağıdaki tabloyu inceleyerek daha fazla fikir sahibi olabiliriz.

Etiketler

Sinan Can Soysal

Donanımla iç içe yaşayan. Klimayı icat eden şahsiyete hayranlık duyan, kendi kendine takılan bir zat-ı muhterem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı