Teknoloji Haberleri

AT&T, 5G Performansı ile Dudak Uçuklatıyor!

ABD merkezli telekominikasyon şirketi AT&T, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklama ile birlikte 5G test sonuçlarının şimdiye kadarki en hızlı sonuçlar olduğunu gösterdi.

AT&T‘nin Los Angeles‘da yaptığı testlere göre 1.7 GBPS hızlara kadar erişen 5G teknolojisi, hayal gücünü zorlayan sonuçlar veriyor. 5G teknolojisi ile gecikme değerlerini inanılmaz bir şekilde minimum değerlere düşürüp, çılgın hızlar almayı hedefleyen AT&T, yaptığı test sonuçlarına göre bu hedefine ulaşmak üzere.

5G İle Ne Kadar Hız Alacağız?

2 GBPS hız ile ortalama olarak saniyede 256 MB hız almanız mümkün. Bu da demek oluyor ki 500 MB boyuntundaki 4K videoyu sadece 1.9 saniyede yükleyebileceksiniz. Öte yandan bu hızın sadece test aşamasında verildiğini düşünürsek oldukça yüksek değerler ile birlikte veri akışı sağlayabileceğiz gibi görünüyor.

Tabii bu değerler arasında diğer faktörleri de hesaplamamız gerekiyor. Saniyede 256 MB veri indirseniz de bu hıza yetişebilecek bir depolamaya da ihtiyacınız bulunuyor. Örnek verecek olursak 5400 RPM ya da 7200 RPM bir HDD ile bu hızlara yetişmeniz zor, bu da demek oluyor ki SSD teknolojileri ile bu hızlardan tam olarak verim alacağız. Yani iyi bir internet için iyi bir depolama şart gibi gözüküyor.

5G İle Neler Değişecek?

5G kablosuz iletişim teknolojisinin 5. nesil halidir. Yakında bu teknoloji ile birlikte şimdiye kadar ki en hızlı iletişim teknolojisi kullanıcılar ile buluşacak. Daha hızlı veri akışı, daha güçlü ve güvenli bir ağ yaşamımızı oldukça olumlu yönden etkileyecek. Sürücüsüz otomobiller, akıllı topluluklar, uzaktan mobil eğitim, ıOT (Nesneler arasındaki internet) ile birlikte yeni bir çağ açmamıza neden olacak.

5G teknolojisi ile birlikte ultra geniş 5G ağı, 100 kat daha hızlı veri aktarım hızı, cihazlarda 10 kat daha uzun pil ömrü ve 10 kat daha güvenilir bir teknoloji bizi bekliyor.

Gecikme değerlerine gelecek olursak da 3G’de 130 milisaniye değerlerinde bulunan gecikme süreleri 4G ile birlikte 15, 60 milisaniyelere kadar geriledi. Geliştirilen yeni 5G teknolojisi sayesinde bu değerlerin 1 milisaniyelere kadar inmesi bekleniyor.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı