İnternet

17. Yaşın Kutlu Olsun Google !

Bugün amcamız,dayımız veya dedemiz haline gelen Google artık 17. yaşına adım attı! Aslına bakarsak 4 Eylül 1998 tarihinde Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google 2005 den buyana doğum gününü 27 Eylül tarihinde kutluyor.

İlk açıldığı zamanlarda basit bir arama motoru olma görevi gören Google‘ın hiçbir özelliği bulunmuyordu.Kendi dizin sisteminde bile sağlıklı çalışamayan google zaman geçtikçe yeni algoritmalar geliştirdi ve arama motorunu geliştirmeye başladı.Sadece bir arama motoru olmak yerine yatay büyüme yaparak farklı alanlardada kendini geliştiren Google günümüzde dünyada en büyük arama motoru olma başarısını yakaladı.Google ayrıca veri depolama,mail gibi hizmetlerde sunuyor.Kolay kullanımı ve hızlı olmasıyla dikkat çeken Google dünya üzerinde internet kullanan 10 kişiden 8’i tarafından kullanılıyor.Ayrıca şuan Google ile rekabet edecek bir arama motoru gözükmüyor.Yandex arama motoru bir çok yatırım yapsada Google seviyesine ulaşabilir mi bilemiyoruz.

Neden Google adı ?

Google adı ise Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü ile oynamasıyla oluşmuştur.Googol sözcüğü 1 ve 100 sıfırın gelmesi ile oluşmuş matematiksel bir terim olmakla beraber sınırsız bilgi düzenleme sistemini yansıtmaktadır.

 

Google’ın bugün koymuş olduğu doodle’ninde bulunduğu ve doğum günü için yapılan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı