Geleceğin Hard diski DNA’lar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte depolama sorunu da ortaya çıkmıştı. Hele de fotoğraf ve videoların kaliteden doğan depolama boyutları nedeniyle kullanım için artık terabaytlar bile yetersiz kalmış durumda.

Büyük teknoloji firmaları bu konuda birçok yenilik yapmaya çalışıyor. Bu yeniliklerin en ilgincini ise üstlenmiş durumda. Çünkü firma depolama için çok farklı bir alan bulmuş, o da insan DNA’sı. Yanlış duymadınız, Microsoft verileri depolayabilmek için insan DNA’sı üzerinde araştırmalara başladı bile. şirketinden aldığı 10 milyon DNA ipliği üzerinde çalışmalar yapan firma bir gram ipliğe bir zettabayt ( bir trilyon gigabayt) veri depolayabilmiş durumda. Tabi bu teknolojinin de dezavantajı yok değil. Bunca verinin okunması aşırı derecede yavaş işleyen bir durum.Genetik dizilimin de göz önüne alındığına bakarsak bu yavaşlığın günümüz teknolojisiyle normal gözükebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bir diğer dezavantaj ise işlemin maliyeti.

Dnada veri depolama

Bu konuda açıklama yapan Twist CEO’su Emily Leproust, bu mailyetin her geçen gün önemli ölçüde düşüş gösterdiğini bildirdi. Microsoft tarafından yapılan açıklamada denemelerin %100 sonuç alındığından ve geleceğe dönük olarak ilerleyen teknolojiyle beraber büyümeye başlayan depolama sorununa büyük katkı sağlayacağından bahsedildi.

Bir önceki yazımız olan Moofio'ya Ozan Güven desteği ! (Ses desteği) başlıklı makalemizde Argus Finn, Efe demirbağ ve Moofio hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir