Yazılım İçin En İyi Kod Düzenleme Editörleri

Genellikle internet sitesi sahibi olan kişilerin sitelerinde değişiklik yapmak için tercih ettiği kod düzenleme programları webmaster arkadaşlarımız olan sizlere büyük kolaylıklar sağlıyor.Herhangi bir dosyasını normal bir not defterinde açarsak çok büyük bir karmaşanın içine düştüğümüzü biliyorsunuz.Sizler şuan bu yazıyı okuyorsanız sitenizde herhangi bir değişiklik,ekleme veya çıkarma yapmak için html,php gibi arıyorsunuzdur.

Aşağıda sizlerin işine yarayabilecek kod düzenlemesi yapabilmek için kullanabileceğiniz programları sıraladım.

 

1-) Notepad++

Genellikle programın hafifliği ve kullanım kolaylığı gereği Notepad++ editörü tercih edilmektedir.Gerçekten çok kullanışlı ve gereksinimleri karşılıyor.Ayrıca FTP bağlantısı ile büyük bir zaman tasarrufu sağlatıyor.Yazılımcılar zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bilirler. (O İŞ BUGÜN BİTECEK!)

notepad editör

2-) Adobe Dreamwiever

Biliyorum bu programıda çok duydunuz ve bilgisayar ve yazılım ile ilgili bir bölümde okuyorsanız bunu kullanmaya mahkum ettiler sizi.Genelde hazır kodlamalar için yanınızda olan bu editör yazılım mantığını geliştirmek için pratik bir yardımcı diyebilirim.Profesyonel olarakta kullanılabilen bu programın kod dağarcığı çok geniş ve size hertürlü konuda yardımcı olabilir.

dreamweaver editör

3-) Geany

Bu programı ilk kez duydum aslında.Sizler için küçük birde araştırma yaptım.Oldukça kapsamlı ve bir çok fonksiyonu bulunan kod editörü.C,Cython,Fortran,PHP,Java,SQL,Matlab,XML,YAML gibi dillerin yanında daha bir çok yazılım ve programlama dilini destekliyor.Bunların yanı sıra hazır kod şablonları ile yazma işlemleriniz kolaylaşıyor.

geany

4-) CoffeeCup Free HTML Editor

İsmindende anlaşılacağı gibi HTML kodlama yapmak için üretilmiş bir program.Bunun yanında tabi ki muhteşem ikili oldukları CSS desteğide mevcut.FTP ayarı yapılabildiği gibi yaptığınız değişiklikler için editör programı üzerindeki tarayıcıdan görüntüde alabiliyorsunuz.

coffeecup editor

5-) Orwell Dev-C++

Web yazılım işiyle uğraşıyorsanız büyük ihtimalle bu editörü duymadınız.Masaüstü yazılımlar için bu programı kullanabiliyorsunuz.C,C++ destekli bir web editörüdür.

orvelldev

6-) NetObjects Fusion Essentials

Araştırdıkça değişik editörler çıkacak karşınıza emin olabilirsiniz.Bu program ise sürükle bırak mantığı ile çalışan ve hazır şablonlar ile website yönetimi yapmanızı sağlayan bir yapıda çalışıyor.FTP ayarı ile dosya transferlerinizi kolaşlaştırıyor, formlar ve fotoğraf galerisi oluşturmanıza yarıyor.

netobjects

7-) PHPDesigner

İsmine bakıp sadece Php editörüdür diyebilirsiniz ancak sanıldığından fazla işlevi var.Amatör ve Profesyonel yazılımcıların kullanabileceği bu editör programında kod düzenleme, hataları bulma gibi işlemleri kolaylıkla yapaibliyorsunuz. HTML, XML, CSS, JavaScript, Java, Perl, JavaScript, VB, C#, Java & SQL dillerindede kod dağarcığı gelişmiş durumda.Alternatif olarak Php Designer kod editörü’nü kullanabilirsiniz.

php-designer editör

Sizinde kullandığınız alternatif kod düzenleme editörleri mevcutsa yorumdan paylaşıp ihtiyacı olan kardeşlerimize yardımcı olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan *#0*# Kodu Ne İşe Yarar başlıklı makalemizde *#0*#, *#0*# kodu ne işe yarar ve kod hakkında bilgiler verilmektedir.