Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

Yurtdışı E-Ticaret Sitelerinden Alışverişlere Vergi Geliyor !

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz gün: “Mektup içerisinde neler geliyor neler” sözleri ile dikkat çekmişti. Bu sözler üzerine vatandaşlar aliexpress’e vergimi geliyor? sorularını sormaya başladılar. Sadece aliexpress değil, GearBest, Alibaba ve Geek gibi sitelerde vergi düzenlemesinden etkilenecek. Berat Albayrak’ın açıklamalarından, ülkeye 1 senede 26 milyon adet mektubun girdiğini ve bu mektupların içinde çeşit çeşit ürünlerin ülkeye giriş yaptığını anlıyoruz.

Berat Albayrak’ın açıklaması ise şu şekilde:

“Kendi yerli ekonomimizi desteklemek ve adımlar atmak zorundayız. Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız, gece 11-12’den 1-2’ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor. 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye’de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde düşüncesini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler.”

Ülkemizde milyonlarca insanın uygun fiyatlar ile alışveriş taptığı aliexpress ve diğer Çinli e-ticaret sitelerine vergi gelmesi durumunda büyük olasılıkla satıcıların fatura kesme zorunluluğu olacak. Böylece satışı yapılan her üründe belirlenen vergileri görebileceğiz.

Aliexpress’e Vergi Gelirse Ne Olur?

Kısacası aldığımuz ürünleri artık daha pahalı fiyatlara alacağız. Buna karşın satıcıların 100 liraya sattıkları malın üzerine 10 lira yazmasını nasıl engelleyecekler orasını bilemiyoruz. Bunca yıldır el atılmayan bir sisteme vergi getirilmesi ise vatandaşların aklını fazlasıyla karıştırıyor.

Sayın bakanımızın ve değerli devlet büyüklerimizin açıklamalarını büyük bir merakla bekliyor olacağız.

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Samsung Galaxy S10, S10+, S10E Özellikleri ve Fiyatı

Sonraki İçerik

Sizde Siyasi Parti Üyesi Olabilirsiniz! Tıkla ve Sorgula

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler