Teknoloji Haberleri

Yerli Baz İstasyonu Geliyor

 

Ülkemizde son yıllarda iletişim ve haber alma konusunda büyük adımlar atıldığı bilinmekteydi. Uzaya gönderilen yerli uydularımızla birlikte haber alma konusunda, ülkemizin atmış olduğu başka yeni bir adım ise yerli baz istasyonudur. ULAK projesi adıyla 2013 yılında imzaların atılmasıyla yapımına başlanan ilk yerli baz istasyonunun, inanılmaz projelerle yerli savunma sanayisini zirveye çıkaran ASELSAN’ın ana yüklenici olduğu ve Netaş ve Argela ile birlikte geliştirdiği Ulak’ın 8 aydır test aşamasında olduğu belirtildi. Ayrıca 9 ülkede faaliyet gösteren Turkcell; şebekelerinde yerli baz istasyonları kullanarak, ürünün uluslararası rekabet gücünü artırma konusunda da önemli bir görev üstlenmiş olacak.

Turkcell ve Aselsan

Bu büyük buluş iletişim ve haber alma konusunda dışa muhtaçlığımızı tamimiyle ortadan kaldıracak çok büyük bir adım olacaktır. Turkcell ve ASELSAN’dan bu konu ile ilgili yapılan açıklamalara göre ülkemizde Nisan ayında faaliyete geçmesi beklenen 4.5G teknolojisi sadece hızıyla değil yerli baz istasyonunun kullanıldığı ilk mobil teknoloji olarak tarihe geçecektir.

 

TURKCELL’DEN GÜÇLÜ DESTEK

ULAK yerli baz istasyonu geliştirme projesi kapsamında ilk günden beri güçlü bir destek sunan Turkcell, geliştirilen ürünlerin test sürecinde de en aktif rolü oynayan operatör konumunda. Turkcell ve ASELSAN yerli 5G teknolojileri için de Temmuz ayında bir işbirliğine gittiklerini açıklamışlardı.

Ortaklık

Bu gelişmelerle beraber ülkemiz, dışa olan bağlılığını her geçen gün yitirmekle beraber ürettiği yerli ürünlerle de dünya piyasasında zirve yarışında önemli ilerlemeler kaydetmektedir.

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı