Oyun

Yeni Bir MMORP Oyunu “RAW”

RAW, sosyal yapıya benzersiz yaklaşımı ve oyun detaylarına büyük özen gösterdiği yeni bir sanal açık dünya hardcore MMORPG’dir.

Genel Bakış

Oyuncu ada devletinin bir vatandaşı olarak hareket eder. Oyun çok çeşitli oyun stilleri ve seçenekleri sunar. Oyuncular toprağa sahip olabilir, hava, su ve kara taşımacılığını kullanabilir, evler inşa edebilir, devlet için çalışabilir veya özel bir iş bulabilir ve kendi faaliyetlerini hemen hemen her alanda gerçekleştirebilirler. Yasanın tarafında olabilir veya ötesine geçebilirsiniz. Ya da yalnız başına ya da arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz.

Fikir

Raw’ın geliştiricileri oyun için fikir aldıkları noktaları şöyle belirtiyorlar. “Bizim üzerimizdeki ana etki Arma hayatı oldu. Bu fikri gerçekten sevdik ve bu mekaniğin çok daha derin olabileceğini ve daha ilginç hale getirilebileceğini düşündük. Bizi etkileyen diğer oyunlar Rust ve GTA. Bu yüzden piyasaya sürüldükten sonra, bu oyunların bir karışımını bekleyebilirsiniz, ancak benzersiz bir mekanikle.”

Neden “RAW”

Oyun bitki örtüsü dışında hiçbir şeyin olmadığı bir adada başlar. Oyuncuların bir vali seçmesi gerekir. Valinin şehri bulması ve gelişimine başlaması gerekir. Oyuncuların konut, ulaşım ve diğer mülkleri yoktur. Mağaza yok, yol yok, benzin istasyonu yok, polis istasyonu yok, hastane yok.

Hardcore RPG nedir?

Hardcore RPG, oyunda yer alan tüm işlemlerin gerçek hayatta aynı işlemlere mümkün olduğu kadar yakın olacağı anlamına gelir. Örneğin, bir araba satın alırsanız, teknik durumunu izlemeniz gerekir, çünkü normal çalışma sırasında zamanla bozulur. Bir ev inşa etmek istiyorsanız, malzemeleri satın almanız ve bunları inşaat alanına ulaştırmak için bir kamyon bulmanız gerekir. İşte bu işlemler gerçeğe daha yakın olacağından dolayı bu türe böyle bir isim veriliyor.

Devlet

Adadaki yaşam büyük ölçüde belediye başkanının ve ekibinin çalışmalarının kalitesine bağlıdır. Hükümetin her zaman çok fazla sorumlu işi olacak.

Belediye başkanı devlet bütçesini takip etmeli, paranın devlet bankasından nakledilmesinden sorumlu olmalı, vergilendirmeyi yönetmeli, devlet binalarını inşa etmeli ve modernize etmelidir.

Kasaba

Kasaba, iş bulabileceğiniz, diğer oyuncularla takılabileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz ve birçok başka şeyler ve aktiviteler yapabileceğiniz tüm oyuncular için ana ilgi alanıdır.

Harita boyunca yollarla bağlantılı aynı anda birkaç kasaba olabilir ve her biri kendi belediye başkanına, karakola, mağazalara, hastanelere vs. ihtiyaç duyacaktır.

“En başından beri, kasabanın nasıl görünmesi gerektiğini tam olarak biliyorduk. Bunun için prototip, arka alandaki kutulara, küçük dükkanlara ve dağlara sahip tipik bir ABD kasabası oldu.”

İlham aldıkları yerlerin resimleri

Taşıma

“Taşımayı oyunun özel bir parçası yapmak istedik. Rol yapma oyununda taşıma, oyuncu için özellikle oyunun ilk aşamalarında çok değerli olmalıdır. Oyuncu gerçek hayatta olduğu gibi onu beslemek zorundadır. Bu nedenle, her aracın bir arıza sistemine sahip olduğuna karar verdik. Bir oyuncu metabolizması gibi.

İş

“İş sistemi ile karşılaştığımızda, gerçek hayatta olduğu gibi çalışmasını sağlamak istedik. Teklif ve talep var. Ürün veya hizmetlerinizi önerebilirsiniz, ancak talep olmazsa, işletme kârsız olacaktır. Bu nedenle, bir işe başlamadan önce tüm riskleri değerlendirmeniz gerekir.”

Çevre

Oynanabilir alan şu anda 400 kilometrekaredir.

“En başından beri hedefimiz, elimizden geldiğince daha gerçekçi bir ortam yaratmaktı. Yine de mükemmel değil ve elbette en güzel görünüşlü değil. Şu anki arazi durumumuzda kesinlikle iyileştirmeler yapmak istiyoruz.”

Multiplayer

“Multiplayer neredeyse hazır ve kararlı çalışıyor. Şimdiden projeye uyarladığımız iyi ve test edilmiş bir çok oyunculu sistemimiz var.”

Yalnız yola çıkmak tehlikeli olabilir.

“Resmi sunucular açmayı ve herkese ücretsiz özel bir sunucu sağlamayı planlıyoruz. Sunucunun yaklaşık kapasitesi 100-200 oyuncu. Hedeflerimizden biri, sunucuda çok fazla oyuncu olmasa bile oyunu oynamayı eğlenceli hale getirmeye çalışmaktır.”

Benim oyun hakkında görüşüm ise şu şekildedir. Uzun zamandır bu kadar detaylı düşünülen bir proje görmemiştim. Oyun dünyasına açıkçası taze bir kan geliyor olabilir. Umarım oyun anlattıkları şekilde piyasaya sürülür ve herkes memnuniyetle oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı