İnternet

Yandex Browser’a Yeni Güvenlik Özelliği

Yandex Browser‘a internet tarayıcısı bütün herkesin ilgisini üstüne çekecek bir özellik ekledi. İnternet tarayıcılarının güvenlik açısından büyük önemli adımların atıldığı bir hafta geçiriyoruz. Opera internet tarayıcısı 2 gün önce VPN özelliği ekledi. Bugün ise Yandex Browser, internet tarayıcısına anti-DNS-spoofing özelliğini eklediği açıkladı.

anti-DNS-spoofing özelliği DNSCrypt olarak adlandırılmaktadır. DNSCrypt özelliği, sizi internet sitesinden başka bir internet sitesinin açılmasını ve ya yönlendirmeye çalışan saldırıları engelliyor. Bu saldırılar tıpkı virüs gibi, ele geçirilen DNS sunucuları ile router ayarlarının bu saldırıyı gerçekleştirenler tarafından değiştirilerek gerçekleşiyor. Bu sayede virüslerle ve zararlı internet sitelerine yönlendiriliyorsunuz.

Yandex, bu sorunun üstesinden bizleri kendi DNS sunucularının birine bağlayarak sorunun üstesinden geliyor. Yandex kendi DNS sunucularını kullandığınızdan saldırganların eline geçirilmiş DNS sunucularına bağlanmadığınıza güvenli sunucuya bağlandığınıza emin olabiliyorsunuz. DNSCrypt web tarayıcınız ve sunucu arasındaki trafiği de şifreliyor, böylece DNS trafiğiniz izlemelere karşı korunmuş oluyorsunuz.

Etiketler

HÜSEYİN TABAN

Teknoloji ve oyun yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı