Rehber

Windows 7`de Programsız Harddisk Nasıl Bölünür

Bilgisayara format atmak istiyorsunuz ancak önemli dosyalarınız silinsin istemiyorsanız bilgisayarınıza format atmaya bilgisayar diskini bölerek başlayabilirsiniz. Genellikle bilgisayarı ilk aldığımızda sadece C: dosyası bulunur. Disk bölündüğünde E: sürücüsü aktif olur. Aktif olduktan sonra bütün önemli(resimler,videolar vb.) dosyaları E: sürücüsüne atmamız gerekiyor. Format atarken, yanlışlıkla E: sürücüsünü silmemek için E: sürücüsüne isim vermekte fayda var. Mesela sürücünün ismini önemli,silme gibi isimler yapabiliriz.

Windows 7-8 de sabit disk nasıl bölünür ?

İlk olarak Masaüstündeki “Program ve dosyaları ara” bölümüne geliyoruz. Buraya “Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” yazıyoruz. diskmanagement

Daha sonra C: sürücüsüne gelip sağ tıklayarak birimi küçült diyoruz. C: sürücüsüne geldiğinizde C: sürücüsü bölünecektir. Eğer isterseniz diğer sürücüleri de bölebilirsiniz. Bunun için bölmek istediğiniz sürücüye gelip sağ tıklayıp birimi küçült demeniz yeterli. İşlem tamamlandığında disk yeni bir alana sahip olmuş olacaksınız.

image_thumb20 Buraya kaç GB lık alana sahip olmak istediğinizi MB cinsinden yazıyoruz. İleri butonuna basıp bu sürücüye bir harf verin. En sonunda formatlayarak yeni alanımızı oluşturuyoruz. İleri diyip sürücüye harf veriyoruz. En sonunda formatlayarak diskimizi oluşturuyoruz.

image_thumb25

 

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı