Windows 11 Sürükle Bırak Sorunu Nasıl Çözülür

Windows 11, ilk çıktığı andan itibaren gerek tasarımıyla gerek vaat ettikleri özellikleriyle birçok kullanıcının dikkatini çekmeyi başarsa da, Windows 11 sürükle bırak çalışmıyor gibi bazı gereksiz ve can sıkıcı özelliklerle gelmişti. Bu rehber sizlere “Windows sürükle bırak sorunu nasıl çözülür” gibi soruların cevabını vermek için derlendi.

Windows 11 sürükle bırak sorunu Microsoft’un yeni yayınladığı Windows 11 beta sürümünde çözülmüş olsa da, beta sürümünün son kullanıcılara dağıtılması oldukça zaman alan ve zahmetli bir bekleyiş oluyor. Bu sebeple, bu sorunu çözmek için üçüncü parti ama açık kaynak yazılımlara başvuruyoruz. Bu sorundan muzdarip bir yazılımcı, GitHub hesabında bu sorunu düzelten bir fix yayınladı.

 

Windows 11 Sürükle Bırak Sorunu Çözümü

Bu sorunu çözmek için, bir açık kaynak yazılım geliştiricisi olan HerMajestyDrMona, bu sorunu fark edip açık kaynak olacak şekilde bir fix yayınladı. Aynı zamanda bu sorunu çözebilen birkaç Microsoft Store uygulaması da kullanabilirsiniz. Bu rehberde, iki farklı çözüm yöntemi de ele alınacaktır. 

HerMajestyDrMona Yöntemi İle Açık Kaynak Çözüm

Açık kaynak şekilde Windows 11 sürükle bırak sorununu çözen GitHub kullanıcısı, böylesine bir sorunu oldukça ciddiye alarak sorunu çözmek için bir yazılım ve beraberinde rehber hazırlamıştır. Bu rehberden yola çıkarak, açık kaynak ve güvenli şekilde sürükle bırak sorununu çözebilirsiniz.

Windows 11 Sürükle Bırak Çözümü

  • İlk olarak bu linke tıklayarak, çözümün GitHub sayfasına gidin ve  “Windows11DragAndDropToTaskbarFix.exe” isimli dosyayı indirin.
  • Bu dosyayı indirdikten sonra çalışması için, bu linke tıklayarak Visual C++’ı da indirmeniz gerekmektedir.
  • İlk önce Visual C++’ı kurun, ardından GitHub üzerinden indirdiğiniz “exe” dosyasını çalıştırın.
  • Sürükle bırak sorununuz çözülecektir, bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Microsoft Store İle Windows 11 Sürükle Bırak Sorununu Çözün: Drag and Drop Toolbar for Windows 11

Bu uygulama, sorunu çözmekten daha çok direkt olarak sizlere sürükle bırak özelliğinin çalıştığı yeni bir toolbar sunuyor. Bu sayede, alttaki toolbar seçeneğini kullanmak yerine, sürükle bırak şekilde hizmet veren yeni bir toolbar edinebiliyorsunuz. Fakat kullanıcı yorumları, incelemeler pek verimli olduğunu söylemiyor.

Drag and Drop Toolbar for Windows 11

  • İlk olarak bu linke giderek Microsoft Store üzerinden uygulamayı indirin.
  • Uygulamanın kurulumunu gerçekleştirin.
  • Ardından yeniden başlatın ve Windos 11 sürükle bırak sorununu çözün.

Windows 11’in sızıntılar sebebiyle çok erken yayınlanması, yanında oldukça fazla sorunu beraberinde getirdi. Bu sorunlardan en sinir bozucu olan Windows 11 sürükle bırak sorunu, kullanıcıları çileden çıkartmaya, işlerini zorlamaya yeterli oldu. Yeni sürümüyle güncellenecek ve düzeltilecek olsa da bu sorun Microsoft’dan daha önce bazı yazılım geliştiricileri tarafından halledildi. Windows 11 ile uyumuyla gündeme gelen Huawei laptopların bulunduğu Huawei ekosistem yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazar

Teknoloji meraklısı Tekneloji yazarı. Bir webmaster, frontend developer ve UI tasarımcısı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok