WhatsApp’a Yeni Bir Güvenlik Özelliği Geliyor!

WhatsApp'a Güvenli Link Özelliği Geliyor!

  Geçtiğimiz haftalarda yaşanan Hindistan’da yayılan yanlış haber nedeni ile 12 kişi, farklı zamanlarda feci bir şekilde linç edilerek öldürülmüştü. Yaşanan bu durumun ardından WhatsApp, gönderilen linkleri denetleyecek ve zararlı linkler hakkında kullanıcıya “kırmızı” bir şekilde uyarıda bulunacak.

Hindistan’da yaşanan bu durum ile ilgili Hindistan Hükumeti bu tarz haberlere kulak asılmaması gerektiğini belirterek yaşanan olay ile ilgili soruşturma başlatmıştı. Ne yazık ki bu durum hala bu tarz haberlerin önüne geçmiş değil, sözde insan kaçakçılığı yapıldığına dair yapılan haberler nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetmiş ve hala bu tarz haberlerin yayılması devam ediyor.

WhatsApp Şüpheli Linkleri Kırmızıya Boyayacak

WhatsApp yaşanan bu kötü durumu ele alarak uygulamaya yeni bir özellik ekledi. Yapılan açıklamaya göre yeni özellik ile birlikte, WhatsApp kullanıcılara zararlı ve tehlikeli linkler konusunda uyarı verecek. Yapılan açıklamada kullanıcıların da zararlı linkleri bildirebileceği de bulunuyor.

Şu Anda Beta Sürecinde

Şu anda test sürecinde olan bu özellik, Beta kullanıcıları için dağıtıma sunulmuş durumda. Uygulama zararlı bir link algıladığı zaman kullanıcıya “kırmızı” bir şekilde uyarı veriyor. Kullanıcı yine de linke tıklayarak devam etmek isterse yeni bir POP-UP sekmesi açılıyor ve tekrar kullanıcı uyarılıyor. Bu uyarılara rağmen kullanıcı istediği zaman içeriğe erişebiliyor.

 

 

 

 

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı