Yaşananlar

Uzayda Su Bulutu Bulundu!

İnsanoğlu yüzyıllardır uzayın sonsuz derinliklerinde hep bir arayış içine girmiştir. O sonsuzluğun içinde yeni keşifler yapmış, farklı yaşam alanları aramışlardır. Yıllardır süren bu arayış kimi zaman bilim alanında yeni kapılar açmıştır, kimi zaman ise yaşam için yeni olanaklara kapı açmıştır.

Son yapılan keşifte ise dünya tarihinde bir ilke rastlandı. Kaliforniya Üniversitesinde yapılan araştırmalarda dünyadan 7.2 ışık yılı uzaklıkta bulunan kahverengi cüce olarak adlandırılan gök cisminde su bulutuna rastlandı. Yapılan bu keşif ile ilk defa güneş sistemi dışında bir gök cisminde su kalıntılarına rastlandı.

NASA’nın 2014 yılında, Wise isimli kızıl ötesi araştırma kâşifi tarafından bulunan ve Wise 0855 ismi verilen bu kahverengi cüce üzerinde bulunan kalıntıları bulmak için 13 gün ve 14 saat süren çalışmalar sonucunda, yıldızın kızıl ötesi görüntüsünü oluşturmayı başardı ve bu görüntü üzerindeki araştırmalarda gezegenin atmosferinde su bulutunun bulunduğunu fark eden araştırma ekibi bu görüntüler üzerinde kesin bir kanıya varılamayacağını fakat bu buluşun araştırmaları farklı noktalara taşıyacağını ve kahverengi cücenin yaşama elverişli olup olamayacağını araştıracaklarını belirtti.

 

Etiketler

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı