Yaşananlar

Uzay Tarihinde İlk Defa Gezegen Oluşumu Gözlendi

Son zamanlarda gerçekleşen uzay araştırmaları kendinden sıkça hissettiriyordu. Sonsuz derecede bilgiye sahip olan uzaydan her geçen gün yeni bilgiler elde ediliyor, bu da insanlığın varoluşu, dünyanın oluşumu ve daha bir çok konuda karanlıkta kalmış bulguları aydınlatıyor. Bu seferki buluş ise bu zamana kadar hiç keşfedilememiş ve bizim bile ancak araştırmalarda elde edilen bulgularla tahminsel olarak bilebildiğimiz dünyanın varoluşu.

gezegenin oluşumu

2014 yılında Şili‘ deki Atmaca Çölü‘nde bulunan  radyo teleskobunun çektiği bir görüntü bilim dünyasını hareketlendirmişti. Dünya’dan 450 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan  HL Tauri yıldızının yörüngesinde bulunan obje, tam 1 milyar yaşında gaz ve tozdan oluşuyor. İlk zamanlarda objenin içi görüntülenemediği için çoğu bilgiler askıda kalıyordu. objenin daha ayrıntılı bir görüntüsünü elde etmeye çalışan ekip New Mexico‘da bulunan daha gelişmiş bir radyo teleskobu sayesinde bu görüntüyü elde edebildiler.

heyecan_verici_gelisme_gezegen_olusumu_ilk_kez_net_goruntulendi_h72706

Max Planck Institute çalışanı olan Thomas Henning konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İncelediğimiz toz yığınının oluşmakta olan gezegenin ilk aşamalarını gözler önüne serdiğini düşünüyoruz. İlk defa oluşmakta olan bir gezegeni bu aşamadayken gözlemleme şansı yakaladık.” 

 

 

Etiketler

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı