Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Rehber

Uzay Fotoğrafları Ne Kadar Gerçek?

Hiç düşündünüz mü uzay fotoğrafları gerçek mi ? diye.Bu zamana kadar uzayın sayısız resmini görmüşsünüzdür. Kiminiz ise bu resimleri 4K çözünürlükte masaüstü resmi bile yapmıştır. Peki, bu görüntüdeki renkler ne kadar gerçek? Uzayın sonsuz karanlığındaki bu görüntülerin renkleri gerçekten de var mı? Belki de bu yazımızı görene dek bu şekilde düşünmemiştiniz, kim bilir? Bu yazımızda sizlere bu konuyla ilgili araştırmalarımızdan derlediklerimizi sunmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak, o görüntülerdeki renkler gerçek renkler mi sorusuna değinelim. Kusura bakmayın ama o görüntüdeki renkler gerçek renkler değil, fakat gerçeğe en yakın renklerdir. Aslen bu görüntüler renkli olarak değil de siyah-beyaz olarak çekiliyor. Bunun nedeni ise görüntülerin elde edildiği teleskopların her birinin farklı bir amaç için tasarlanması. Bu nedenle, her teleskobun algıladı dalga boyu farklıdır. Ayrıca uzay bilimcileri gözlemledikleri alanın özellikleriyle ilgili bilgileri siyah-beyaz görüntülerden aldıkları veriler sayesinde elde ediyorlar. Bu nedenle uzay biliminde önemli olan, görüntünün renksiz olmasıdır.

Peki, bu görüntüler nasıl renkli hale geliyor diye soracak olursanız, bunun cevabı ise bir bölgeden farklı dalga boylarıyla çekilen birden fazla resmin birleştirilerek gerçeğe en yakın şekilde renklendirilmesiyle oluşuyor.

Gel gelelim bu renkler gerçekten de uzay boşluğunda gözüküyor mu yoksa görüntü olsun diye mi böyle renklendiriliyor sorusuna. Bilindiği üzere insanoğlunun gözleri belli düzeyde dalga boylarını algılayabiliyor. Bu dalga boylarının üstündeki renkleri gözlerimiz algılayamadığı gibi teleskopların da belirli dalga boyları vardır. Bu nedenle bu renklerin gerçekte de var olduğunu söyleyebiliriz fakat  renk tonlarının aynı olduğu konusunda kesin bir şey söyleyemeyiz.

Etiketler

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

Bunlara da Göz Atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı