Rehber

USB’den Boot Sorunu Çözümü

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda, Windows 8 – 8.1 – 10 yüklü olarak gelen bir bilgisayarda karşılaştığımız sorunu çözeceğiz.

Günümüzde çoğu laptop Windows yüklü geliyor haliyle insanlar bu orjinalliği bozmak istemeyip USB belleklere işletim sistemi kurmak istiyorlar. Bunu bende yaşadım ve karşılaştığım problemin çözümünü sizlere sunmak istedim.

 • Öncelikle elinizde düzgün imaj atılmış USB bellek olduğundan emin olun.
 • Daha sonra eğer bilgisayarınız ilk açılırken BIOS‘a girebiliyorsanız girin giremiyorsanız sisteminiz açıldıktan sonra SHIFT tuşuna basılı tutarak Windows’u yeniden başlatın.
 • SHIFT tuşuna basarak yeniden başlat dediğimizde bizi gelişmiş yeniden başlat menüsüne atacaktır.
 • Bu ekran açıldıktan sonra; Sorun Gider -> Gelişmiş Seçenekler -> UEFI Donanım Yazılımı Ayarları -> Yeniden Başlat diyoruz ve bilgisayarımız yeniden başlayıp direk olarak BIOS‘a giriş yapıyor.
 • Bur kısımda biraz dikkatli olmak gerekiyor zira bir kaç ayarı bozabilirsiniz.
 • İlk olarak Secure Boot gibi bir özellik arayın BIOS pencereleri arasında. Bunu bulursanız Disable konumuna getiriniz.
 • Bundan sonra USB Legacy Support özelliğini arayın. Belki bir özelliğin altında gizlidir buna dikkat edin. Bulduğunuzda bunuda Enable yapın.
 • Fast boot gibi bir özellik görürseniz bunu disable yapın. Farklı isimlerde olabilir ama sağ taraftaki ayarlanabilir değerde bu Fast Boot veya Normal Boot olarakda gözükebilir. Eğer Normal boot yazıyorsa öyle kalabilir.
 • Şimdi Boot yapan sistemi değiştirmek gerekiyor. Windows 8+ yüklü gelen sistemlerde UEFI sistemi vardır sistemi daha hızlı check eder ve sonradan takılan bazı şeyleri algılamaz. Windows 7- sistemlerde ise CMS boot sistemi vardır. Bu normal bildiğimiz bilgisayarı başlatınca gelen ekranda siyah üzerine beyaz yazıyla sistemi check eden sistemdir ve eğer USB bellekden boot edemiyor veya USB belleğinizi görmüyorsa bunu CMS yapmamız gerek.
 • Launch CMS gibi bir özellik varsa eğer BIOS‘unuzda bunun yanındaki değeri Enable yapmanız gerekmektedir. Farklı BIOS‘larda özellik ismi farklı olabilir değer kısmında ise UEFI Boot ve CMS Boot değerleri yazar. Biz CMS değerini istiyoruz.
 • Bunların hepsini yaptıktan sonra BIOS‘un tepesinden en sağdaki pencereye gelip kaydedip kapatıyoruz.
 • Sistem açılırken Boot penceresinin hangi tuşla geleceğini bilmiyorsanız ESC ve F12 ye basın sürekli. Basılı tutmayın belki algılamaz. Bu şekilde çoğu sistemde Boot seçenek ekranına ulaşmış olursunuz. USB belleğiniz eğer bilgisayarınızda takılıysa USB HDD veya USB FDD gibi bir seçeneğin yanında USB belleğinizin adı yazar. Onu seçip Enter dediğimizde sistem bellek üzerinden başlayacaktır.

Umarım Yardımcı olabilmişimdir..

 

 


 

Hangi Yabancı Özellik Ne İşe Yarıyor?

 

Boot: Bilgisayarımızın hangi takılı olan sistemden başlatıcağımızı kontrol eden sistemdir.

CMS Boot: Siyah üzerine beyaz yazı şeklindeki klasik sistemi kontrol eden sistem.

UEFI Boot: Yeni sistemlerde olmazsa olmaz grafikli ve hızlı boot sistemi.

Fast Boot: BIOS’daki bu özellik bilgisayarı hızlı başlatırken bazı donanımların yüklenmesini engeller.

Normal Boot: Tüm donanımları aktif ederek sistemi elinden geldiğince hızlı açar.

USB Legacy Support: BIOS’da bulunan bu özellik USB ile bağlı olan bir cihazın bilgisayar açıldığı andan itibaren sisteme erişebilir hale gelmesini sağlar.

Secure Boot: Harici bir işletim sistemi kurulmasını engelleyen güvenlik yazılımı.

BIOS: Sistemimizdeki ince ayarların yapıldığı yer.

Disable: Bu İngilizcede pasif-kapal anlamına gelmektedir.

Enable: Bu İngilizcede aktif-açık anlamına gelmektedir.

Etiketler

Berkay Acı

Beykent Üniversite öğrencisi. Genç bir coder. Tekneloji sorumlusu. Hayvan sever ve besler

6 Yorumlar

 1. Bi arkadaşa bunun anlatımını yapmak istedim beceremedi, senin anlatımını buldum yemin ediyorum kitap senden iyi olamazdı 😀 Eline emeğine sağlık teşekkürler.

 2. Üst sekmede bir bug var herhalde sekme içindeyken title(başlık) normal fakat başka sekmeye geçince başlıkta “Tülay Ne olur geri dön seviyorum Tülaayyyy ” yazıyor isterseniz bir kontrol edin 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı