Teknoloji Haberleri

Trump Yönetimi Xiaomi’yi Kara Listeye Aldı, Şirketi Zor Günler Bekliyor!

Xiaomi, an itibariyle ABD'nin kara listesinde

Trump yönetimi, popüler ucuz üretici markalardan olan Xiaomi’yi an itibariyle kara listeye almış durumda. Sadece Xiaomi değil, Çinli Comac firması da ambargodan nasibini alacak. Hatırlarsanız 2 sene önce de Huawei aynı duruma düşmüş, fakat ambargoya rağmen daha da güçlenmişti. Hem yazılım hem de donanım olarak ABD’ye bağımlı olan Xiaomi’nin aynı duruma karşı güçlü kalabileceği düşünülmüyor, yazılımsal konuda Huawei’nin HarmonyOS opsiyonu değerlendirilecek gibi gözüküyor.

Şirketi Neler Bekliyor?

Şirket, telefon üretimine stok eritmeleri sonucunda ara vereceği ve uzun bir süre sessizliğe gireceği düşünülüyor. Telefon üretimlerinde yarısından fazlası ABD kaynaklı olan donanımları kullanamayacak, keza yazılım için de aynısı düşünülüyor. Bu demek oluyor ki gelecek Xiaomi modelleri Google ve Android sertifikasına sahip olmadan piyasaya sürülebilir. Reuters tarafından hazırlanan haberde ambargonun tamamiyle neleri etkileyeceği belirtilmemiş fakat biz böyle düşünüyoruz.

ABD’li yatırımcıların 11 Kasım 2021’e kadar kara listeye alınan firmalardan el çektirilmesi konusunda yeni bir yatırım yasağı tabi olacak.

 

Etiketler

TUNAHAN ŞAHİN

Teknoloji meraklısı bir yaşam belirtisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı