Rehber

Televizyonda ”Sinyal Yok” Hatası Nasıl Çözülür?

Çoğu zaman televizyonlar, kullanıcı müdahalesi farketmezsizin arızalanabiliyorlar. Bunlar arasında en sık karşılaşılan sorun ise ”sinyal yok”, ”no signal”. Rehberimde bu sorunu nasıl çözebileceğinizi göstereceğim.

1-) LNB (Anten) Girişini Kontrol Edin

Deneyebileceğiniz çözümlerden bir tanesi ise, anten kablosunu ve girişini kontrol etmek olacaktır. Eğer kabloda sorun yoksa ve anten kablosunu uzatmak için bir adaptör kullanıyorsunuz, onu kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

2-) LNB (Anten) Kablosunu Gözle Denetleyin

 

Anten kablosunun hasar alıp almadığı, yapabileceğiniz en basit kontrollerden biri. Eğer anten kablosu deforme olmuşsa aldığınız hatanın sebebi anten kablosu kaynaklı olabilir.

3-) Uydu Ayarlarınızın Doğru Olduğundan Emin Olun

Eğer uydu alıcınızı uzun süredir çalıştırmadıysanız ve uydu ayarlarınız eskidiyse sorunun sebebi bu olabilir. Güncel Türksat uydu ayarlarını uygulayıp tekrar deneyebilirsiniz.

4-) Kanalları Yeniden Aratın

Listenizde ekli olan kanalların frekansı değişmiş olabilir. Deneyebileceğiniz diğer yöntemlerden birisi ise kanalları yeniden aratmak. Eğer uydu alıcınızda TKGS özelliği varsa, bu çözümü eleyebilirsiniz.

5-) Doğru Kaynağı Seçtiğinizden Emin Olun

Bu sefer uydu alıcınızdan bağımsız bir çözüm önereceğim. Bazen televizyonunuz otomatik olarak kaynak değiştirebilir. Kaynak listesinden uydu alıcınızı seçip yeniden deneyebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere, ”no signal”, ”sinyal yok” hatalarının çözümünü gösterdim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Etiketler

TUNAHAN ŞAHİN

Teknoloji meraklısı bir yaşam belirtisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı