Tekneloji.net, teknoloji haberleri, mobil haberler, oyun İncelemeleri ve ürün incelemeleri kapsamında bilgilerin yer aldığı samimi teknoloji portalı'dır.

Telegram Premium nedir? Fiyatları nelerdir?

Telegram, geçen aylarda yeni bir abonelik servisi planı getireceğini öne sürmüştü, Telegram Premium, Telegram’ın limitlerini ikiye katlayacak ve Telegram’ın kullanımını en üst seviyeye taşıyacak bir abonelik servisi olarak Pazartesi, 20.06.2022 tarihinde piyasaya sürüldü.

Telegram’ın ne olduğu, ve güvenli mi olduğu konusundaki bilgiye, bu makalemize tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Telegram Premium, Özellikleri ve Çıkış Sebebi

Telegram, Whatsapp’tan daha fazla özellik barındırması, gizliliğe önem vermesi, bulut servisi ile dıştan bir yedekleme sevisine maruz kalmaması, 200.000 kişiye kadar açılabilen süpergrupları, kanal sistemi ve daha fazlası ile bilinir. Baştan sona kadar kullanıcının isteğine göre özelleştirilebilir olan Telegram, seneler geçtikçe güncellemeleri ile gücüne güç katmıştır. Telegram Premium ile bu yeni özelliklerini lüks haline getirmiş, aynı zamanda klasik Telegram kullanımına zarar vermemiştir.

Telegram Premium’un  özellikleri sırası ile şöyledir:

 • Arttırılmış Limit
 • 4GB Upload Boyutu
 • Hızlandırılmış İndirme Hızı
 • Ses Mesajından Yazılı Mesaja Çeviri
 • Kanallarda Reklam Yok
 • Premium Stickerlar
 • Profilde Yıldız İkonu
 • Animasyonlu Profil Fotoğrafları
 • Premium Uygulama İkonu
 • Özel Tepkiler
 • Özelleştirilmiş Chat Yönetimi

1. Arttırılmış Limit

Arttırılmış limit, Telegram’ın Server boyutlarını arttırması ile, kullanıcılarının uygulama içi limitlemelerini iki katına çıkartmıştır, Sırasıyla:

 • 500 Kanaldan 1000 kanala kadar katılma
 • Ana chat kısmına 5’ten 10’a kadar chat veya kanal sabitleme
 • 10’dan 20 taneye kadar herkese açık kanal/chat linki oluşturma
 • 200’den 400’e kadar GIF kaydetme olanağı
 • Bio kısmında 70’ten 140 karaktere kadar yazma olanağı
 • Fotoğraf ve Video altındaki metne 1024’ten 2048’e kadar sözcük yazma desteği
 • 10’dan 20’ye kadar dosya açma desteği
 • Dosya başı 100 chatten 200 chat’e yükseltim
 • 3’ten 6’ya farklı numaralar ile farklı hesap açabilme desteği.

Bu limit arttırmaları ile, Telegram’ın limitleri iki katına çıkmış olup, kullanıcıya büyük olanaklar sergilemiştir.

2. 4GB Upload Boyutu

Telegram, geçtiğimiz yıllarda, Upload boyutunu 2GB’a çıkartmıştı, Telegram Premium ile, Bu boyutu 4GB’a kadar arttırmıştır. Bu da demek oluyor ki, herhangi bir 4GB boyutunda olan dosyayı ikiye, üçe, dörde bölmeden, sıkıştırma yapmadan, tek seferli olarak atabilirsiniz.

3. Hızlandırılmış İndirme Hızı

Telegram, 2GB Upload limitini açmasından sonra, indirme hızı konusunda büyük sıkıntılar yaşamıştır, Telegram Premium ile, bu sorunu ortadan kaldırmak için ön adımı atmışlardır. Normal bir kullanıcıya göre, Premium kullanıcıları, internetlerinin hızlarının sonlarına kadar kullanıp, dosyalarını en kısa zamana göre indirebileceklerdir.

4. Ses Mesajından Yazılı Mesaja Çeviri

Bazen arkadaşınız ses mesajları atar, ve siz dinleyemez olursunuz, ortamınız müsait değildir, Telegram Premium, ses mesajlarını, yazılı mesaja çevirmek için, ses mesajının hemen yanına bir buton koymuştur. Bu butona tıklayarak, ses mesajının içinde söylenenleri en yakın anlamlı bir yazılı mesaja çevirebilirsiniz. Telegram, ana akım medyada, bunu yapan ilk uygulama olarak sayılabilir.

5. Kanallarda Reklam Yok

Telegram, birkaç ay önce, 1000 aboneyi geçmiş kanallara sponsorlu kanal mesajları göndermeye başladı, Telegram Premium ile, bu sponsorlu kanal mesajlarını görmeye engel getirdi.

6. Premium Stickerlar

Telegram, yaklaşık 1 veya 2 sene önce, animasyonlu stickerlar diye yeni bir özellik eklemişti. Premium ile, bu stickerlara yeni bir güncelleme getirerek, üzerine basılınca ekran kaplayan efektler yapan bir takım stickerlar getirmiştir. Discord dışında, herhangi bir sosyal medya uygulaması, stickerlar konusunda bu kadar büyük çaplı bir güncelleme getirmemiştir.

7. Profilde Yıldız İkonu

Discord Nitro’da olduğu gibi, Telegram Premium kullanıcılarının isimlerinin hemen yanında, sizin veya karşıdaki kullanıcının premium üyesi olduğunu belli etmek için bir yıldız işareti görünür. Premium üyeleri böylece kolayca birbirlerini bulabilir, ve premium sticker’larını birbirlerine atabilirler!

8. Animasyonlu Profil Fotoğrafları

Discord, Nitro abonelik sistemi ile bunu ilk getiren uygulamadır. herhangi bir GIF’i profil fotoğrafı olarak koymanıza olanak verir. Telegram, bunu yaklaşık 1 sene önce, normal kullanıcıların ulaşabileceği bir şekilde güncelleme olarak yayınlamıştı. Premium ile, bu özelliğe birkaç güncelleme getirilmiş, artık sohbet ekranındayken bile profil fotoğrafının animasyonunun oynamasını sağlamışlardır.

9. Premium Uygulama İkonu

Telegram Premium, yanında bir çok ikon getirmiştir. Bu özelliği, iOS ve Android kullanıcıları kullanabilmektedir, PC versiyonu için bu özellik yoktur. (Fotoğraflardaki ikonlar Nekogram’a aittir.)

10. Özel Tepkiler

Discord’un tepki(reaction) sistemine benzer bir sistemi Telegram, aylar öncesinden getirmiştir. Telegram Premium ile, bu özelliğe bir güncelleme getirip, sadece Premium üyelerine özel birkaç tepki seçeneği getirmiştir. Şu an için sadece Telegram’ın kullanıcılar için seçtiği emojiler görülmekte, Discord kadar özgür bir tepki verme özelliği getirilmemiştir.

11.Özelleştirimiş Chat Yönetimi

Özelleştirilmiş Chat yönetimi, Ana dosyanızın hangisi olduğunu, otomatik arşivlemeyi, rehberinizde olmayan kişileri, yeni konuşmalarmış gibi göstermeyi gizleyen bir çeşit ayarlardır. Telegram Premium’un en işe yarayan özelliklerinden biridir.

Telegram Premium: Fiyat ve Sonuç

Telegram Premium’un fiyatı, ülkemizde 0.75$ (14 TL) olarak satılırken, dış ülkelerde, 5$ olarak satılmaktadır. Bu denli yüksek bir fiyat, hiç bir şekilde ülkemizde Telegram Premium üyesi çekemezdi, bu neden ile ülkemize özel fiyatlandırma getirilmiştir. Telegram Premium, Google Play Store ve App Store’da hala 5$ olarak görülmektedir, bu yüzden, Telegram Premium’u, Telegram’ın kendi sitesinden Android kullanıcıları için APK, PC kullancıları için Telegram Desktop olarak indirip Premium’u oradan satın alabilirsiniz. Kendi sitesinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Telegram Premium, Telegram’ın “Bu uygulama bu kadar tutuyor, ama şirket, bu bedavalığa rağmen nasıl geçiniyor?” sorusuna bir cevap niteliğindedir, Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, Premium’u çıkartarak hem kendi hazinesine, hem de Telegram şirketinin hazinesine değer katmıştır. Telegram Premium, zamanla daha da iyi bir hal alacaktır.

Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin
Paylaşmak İçin Bağlantı
Önceki İçerik

Porçay Hapisten Çıktı! Porçay Beraat Kararı

Sonraki İçerik

Türkiye’de Satışa Çıkarılmamış 6 Telefon!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler