Teknoloji Haberleri

Sony, Konsol Rakiplerini Zor Duruma Sokacak Yeni Bir Patent Aldı

Konsol dünyasının öncü firmalarından biri olan, oldukça başarılı satış rakamlarına imza atan Sony, rakiplerini çok zor duruma sokacak yeni bir patent aldı.

PlayStation’ın yeni modeli PlayStation 5 ile birlikte tanıtılan SSD teknolojisi sayesinde eski modele göre 19 kat daha hızlı bekleme süresi almak mümkündü. Sony, yeni aldığı patent ile birlikte bu durum bununla sınırlı kalmamış, yükleme ekranlarının tamamen yok olacağının adımlarını atmış bulunuyor.

Yükleme ekranları oyun içi dokuların, karakterlerin, haritaların, objelerin ve benzeri grafiklerin yüklenmesi için bulunuyor. Sony’nin ABD Patent ve Marka Bürosuna yaptığı başvuru ile artık çok büyük açık dünya oyunlarını bile yükleme ekranı olmadan oynama zevkine kavuşacağız.

Yapılan patent başvurusunda ki bir maddede şu ifadelere yer veriliyor;

Akıcı bir oyun için dinamik oyun yükleme yazılımı oraya çıkmıştır. Oyunun ortamındaki sınırlar (bölgeler) saptanmıştır. Yöntemde; oyundaki karakterin pozisyonu sonradan hesaplanır. Oyunda kullanılacak yeni ortam, karakter ‘yükleme sınırını’ geçtiği zaman belleğe yüklenmeye başlanır. Bu sayede kesintisiz bir oynanış elde edilir.

Şimdilik bu özelliğin hangi cihazda geçerli olacağını tam olarak bilmesekte PlayStation 5 Pro veya 6 modelinde bu özelliği görme ihtimalimiz çok yüksek gibi görünüyor. Öte yandan bu özellik konsol tarihine oldukça ses getiren bir özellik olacak gibi.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı