RehberSunucu Yönetimi

Server Load Nedir ? Nasıl Düşürülür ?

Bu konu genellikle websitesi açanları ilgilendiriyor.Özellikle bu alanda yeni olan kişiler çoğu teknik konuda yabancılık çekmektedirler.Server Load nedir ? diye sorulan sorunun cevabıda aslında çok uzun sayılmaz.

Server Load Nedir ?

Basit bir şekilde çeviri yaptığınızda Sunucu Yükü anlamına geldiğini göreceksinizdir.Peki nedir bu sunucu yükü, ne işe yarar, değerleri nasıl olmalı gibi sorular başı çekmektedir.

Server Load, sunucunuzda barınan istemcilerin,websitelerinin,yazılım,script ve kurulu olan diğer veri transferi yapan işlemlerin oluşturduğu bir yoğunluktur.Örnek vermek gerekirse İzmirde sabah saatlerinde şehir içi yollar boş olur akşama doğru 5-6 gibi trafik yüzünden araçlar adım adım ilerler.Yani bir yoğunluk oluşuyor ve işlemler ağırlaşıyor.Sunuculardada aynı bu şekildedir.

Öncelikle her sunucunun kendisine göre işlemci kapsitesi vardır (fiziksel veya sanal sunucu olması birşey değiştirmeyecektir.Genellikle sanal sunucularda 1 çekirdek işlemciden başlamakta olup fiziksel sunucularda minimum 4 çekirdek işlemci bulunmaktadır.(Başlangıç seviye fiziksel sunucular 2 çekirdekte olabiliyor) Eğer sizin sunucunuz işlemciden 1 çekirdek kullanma hakkına sahip ise bu çekirdeğin kullanım hakkını doldurduğunuzda sunucunuza aşırı yük binmeye başlayacak ve işlemci çekirdeği bu yoğunluğu kaldırmakta güçlük çekecektir.

Server Load değerlerinizi sunucunuza SSH üzerinden bağlandığınızda “uptime” komutunu kullanarak aşağıdaki gibi ulaşabilirsiniz.server load değerlerine nasıl bakılır

Sunucu/Hosting yönetim panellerinde ise Server Load şu şekilde gözükür.

Sunucu Yükü 0,229004 (8 CPU)

Yukarıdaki değerler bendeki bir sunucunun Server Load değeridir.8 çekirdekli bir sunucuya sahibim ve şuan 8 çekirdeğin sadece 0,22 si kullanılıyor.Bu değer oldukça stabildir ancak Sunucu üzerindeki işlemler arttıkça sunucuya binen yükte artacaktır.Kullanmış olduğunuz sunucular genellikle hepsi birarada işlem yapılmaktadır.Yani mail server,mysql server ve apache server hepsi bir arada bulunmaktadır ve bu Server Load değerlerine etki etmektedir.

Sunucunuzun kapasitesi çok geniş değilse optimizasyonu çok iyi olmalıdır.2 çekirdekli bir sunucuya 50 websitesi koyarsanız doğal olarak yoğunluk artacak ve siteler durma noktasına gelecektir.Benim önerim en sağlıklı Server Load değeri en yüksek, çekirdeğinizin %75 i kadar kullanmalıdır.Tamamını kullanmaya yaklaştığında çok büyük sıkıntılar çekebilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğum %75 değer max olabilecek değerdir.Eğer sizinde sunucunuzla ilgili Server Load sıkıntısı mevcutsa bu yazımın altına yorum bırakın yardımcı olayım 🙂

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

3 Yorumlar

  1. Ben kyk da kalıyorum da wifi a bağlandığımızda şifre kullanıcı adı girmek için portal sayfası açılmıyor bunun sebebi server in yetersiz olması mıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı