RehberSeo

Serp Nedir? 2020 Serp Özellikleri|

SERP(Search Engine Results Page) arama motoru sonuç sayfası anlamına gelmektedir. SERP hakkında detaylı bilgiye sahip olmadan önce, “Seo nedir?” sorusunun cevabını bulmamız SERP`i daha iyi anlamamız açısından önem taşımaktadır.

SEO(Search Engine Optimization) İngilizce kelimesinin açılımı olan Arama motoru optimizasyonu, kullanıcıların internet üzerinden arama yapması durumunda aradıkları içeriklerle ilgili en uygun ve en alakalı verileri sunmayı sağlayan optimizasyon süreçlerinin tamamına denmektedir.

SERP(Search Engine Results Page) ise arama motoru sonuç sayfası anlamına gelmektedir. Bu özellik, kullanıcıların arama deneyimini iyileştirmek, aradıklarını daha hızlı bir şekilde bulmalarına fayda sağlar. Sitenizde SEO çalışması yapmanız için ilk olarak SERP bilginiz olması gerekiyor. SERP olmadan yapılmış bir SEO çalışması tamamen hatadır. Sitenizin yukarı sıralarda çıkmasını istiyorsanız ilk olarak SERP çalışması yapmanız gerekmektedir. SERP özellikleri, arama sayfasında sayfanızın daha fazla yer kaplamasını sağlar ancak bazı SERP özellikleri müdahale edilemeden Google tarafından oluşturulur ve sorgunun cevabı tıklamadan karşımıza çıkar. Bu direkt cevap kutusu bu sorguda ilk sıralarda olmak isteyen sayfaların büyük bölümünü çalmaktadır.

Bu örneği eklemiş olduğum görselde görebilirsiniz.

SERP Özellikleri Kaça Ayrılır?

SERP, google özelliklerinden biridir. SERP listesi tipik olarak 3`e ayrılır.

  • Arama motoru botu tarafından otomatik üretilmiş sorgu sonuçları,
  • Moderatör tarafından eklenen sorgu sonuçları,
  • Moderatör tarafından eklenen sonuçlar ile belirli bir ürüne hizmete yönelik sponsorlu listeler,

Örneğin aşağıda Google arama sonuç sayfası (SERP) özelliği olan bir sitenin web sitesi alt sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Arama sonuçlarında özellikle e-ticaret sitelerinde kullanılan SERP, site içi linklerin yer aldığı, kullanıcıların verdiği memnuniyet oyları görülmektedir.

Aşağıda bulunan görselde gördüğünüz gibi, kullanıcıların sorması muhtemel olan soruları cevaplayarak tıklamadan sonuçları listeler.

İki görselde de kullanıcıların kolayca ilgisini çeken stratejileri görmüş olduk.

Ücretli SERP Özellikleri

Ücretli SERP`in kullanımı çoğunlukla reklam etkileşimini artırmak için geliştirilmiştir.

Adwords Top

Genelde SERP`leri arama motorunda ilk sayfada yer alan reklamlarda görürüz.

Adwords Bottom

Adwords Bottom, reklam yerleşim yeri olarak SERP içerisinde en altta yer almaktadır.

Shopping Ads (Product Listing Ads)

Özellikle E-ticaret sitelerinde bu listeleme reklamlarını daha çok görmekteyiz.

Google Hotels

Google hotels, aradığınız lokasyondaki otellerin reklamlarının yer aldığı bir SERP özelliğidir. Herhangi bir web sitesinde gezinmeye gerek kalmadan otel hakkındaki bilgilere ulaşmanızı sağlar.

Google Flights

Google Flights reklamları, iki konum arasında uçuş bilgileri sunar. Bu özellik ile uçuş listeleme sitesine girmeden diekt olarak Google üzerinden uçuşları karşılaştırabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Adwords Sitelinks Extension

Reklamlarınızda sayfa alanını kaplayarak daha zengin bir reklam sonucu sunmanızı sağlayan bir SERP özelliğidir.

Adwords Call Extension

Adwords Call Extension özelliği sayesinde reklamlar telefon numarası ile zenginleşir. Böylece kullanıcılar istedikleri firmaları bulur ve ulaşır.

Adwords Location Extension

Adwords location extension, ile şirketin konum bilgisi açıkca gösterilir. Kullanıcılar rahatça şirkete ulaşabilecek düzeye gelir.

Adwords Message Extension

Adwords mesaj eklentisi, sayesinde reklam üzerinden şirkete mesaj göndererek bilgi alabilirsiniz.

Adwords Price Extension

Adwords Price Extension ile belirli bir konuda diğer şirketler arasında fiyat karşılaştırması yapar.

Yukarıda açıklanan SERP`in ücretli özellikleri sayesinde kurumsal şirketler reklamlar ile yeni müşteriler kazanabilirler.

Organik SERP Özellikleri

Organik SERP özelliklerinde çoğunlukla Google tarafından seçilen sıfırıncı sonuç dediğimiz tıklamasız sonuçlar yer almaktadır.

Kullanıcılar Bunları da Sordu (People Also Ask)

Bu özellik ile sorduğunuz soruların cevabının içinde bulunduğu blogları listeler. FAQ schema en çok buralarda kullanılır.

En Çok Okunan Haberler (Top Stories)

Top stories veya Türkçesiyle en çok okunan haberler, özellikle güncel haberlerin yer aldığı bir SERP özelliğidir.Gündemi takip etmenizi sağlar.

Knowledge Graph / Knowledge Panel

Knowledge Graph veya Knowledge Panel, bilinir kişi, kurum gibi konuların bize sunulması için SERP ekranında sağ tarafta bulunan bir özelliktir.

Featured Snippet

Featured Snippet ile sıfırıncı sırada yer alırsınız. Featured snippet içerisinde sorgunun cevabı kısa bir paragrafta toplanır. Bu sorgunun cevapları liste, tablo şeklinde de olabilir. Ancak Google son güncelleme ile birlikte çift sonuç yaratmamak için sıfırıncı sırada yer alan sitenin sonuçlarını SERP içerisinde aynı anda göstermiyor. Yani hem sıfırıncı sırada yer alıp hemde ilk sayfada bulunamıyorsunuz.

Google Çeviri (Translate)

Google çeviri ile herhangi bir siteye girmeden çeviri yapabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı transtlate.png

Kur Bilgisi (Currency)

Direkt cevap kutusuna güncel bilgiyi direkt olarak SERP içerisinde sunar.

Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı