Giyilebilir Tekneloji

Sanal Gerçeklikte Yeni Bir Boyut

Son zamanlarda, sanal gerçeklik teknolojisini bilmeyenimiz yoktur. Bir gözlük yardımıyla çevresel simülasyon ile kendimizi başka bir evrende gibi hissediyoruz adeta. Bu teknoloji, dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir anda çığ gibi büyüdü.

Peki size, geliştiriciler bu teknolojiyi bir adım daha öteye attı ve bir çeşit sanal gerçeklik iskeleti oluşturdu desem. Yanlış duymadınız, AxonVR tarafından geliştirilen prototip sayesinde sanal gerçekliği sadece bir gözlükle değil artık tüm vücudunuzla hissederek adeta yaşayacaksınız.  Son teknoloji eseri bu prototip, bir adet simülasyon elbisesi ve bir de dış iskeletten oluşuyor.

axonvr

 

Bu elbise ve iskelet sayesinde bulunduğunuz ortama tamamıyla adapte olabiliyor, hatta simülasyondaki iklimi elbise üzerindeki termal teknoloji sayesinde yaşayabiliyorsunuz. Örnek verecek olursak bir çölün ortasında olduğunuzu düşünün, bu prototip sayesinde çölün sıcaklığını ve ayağınızın altındaki çöl kumunu hissedebiliyor, aynı çöldeymiş gibi yürümekte zorluklar çekebiliyorsunuz. Veya bir askersiniz ve üstünüzde tam teçhizat savaşıyorsunuz, elinizdeki silahtan tutun da sırtınızdaki çantaya kadar bütün sahneyi sanki gerçekte yaşıyormuş gibi.

axonvr

Bu teknolojiyi evde kullanmak pek mümkün olamayacakmış gibi görünüyor. Zira dış iskelet boyutu bu olanağa en büyük engel. Bu teknoloji başlangıç olarak alışveriş merkezleri ve eğlence parkları gibi geniş ve büyük alanlar için ve ayrıca askeri eğitimler ve rehabilitasyon merkezleri için biçilmiş kaftan. Henüz yapımı bitmeyen bu ürünün fiyatı ise dudak uçuklatıcı olacağa benziyor.

Kaynak: AxonVR

Etiketler

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı