Teknoloji Haberleri

Samsung 5 Kat Daha Hızlı Şarj Edilebilen Li-lon Pillerin Patentini Aldı

Samsung araştırma birimi, sıradan bir li-ion pillerden beş kat daha hızlı şarj edilebilen, lityum iyon pil üretmek için bir grafen top kullanan yeni bir teknolojiyi patent altına aldı. Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), ABD ve Güney Kore’deki teknoloji için patent başvurusunda bulunmayı ve bu ayın başlarında Nature dergisinin yayınladığı bir makalede sistemin tüm ayrıntılarını açıkladı.

SAIT’e göre, pil kapasitesinde yüzde 45’lik bir artış, bu nedenle bu malzemelerin şarj hızında bir artış oluşturuyor. Özellikle bir grafen topu ile yapılan lityum-iyon pillerin şarj süresi, aynı kapasiteye sahip tipik bir lityum-iyon pil için önceki bir saatlik tahminden 12 dakikaya düşüyor. SAIT, grafen toplar içeren pillerin sıcaklığını eritme ve patlama riskini en aza indirmeye yardımcı olacak şekilde 60 ° C’nin altında tutabileceğini de ekledi.

Fakat Samsung bu piller ile seri üretime geçmeyecek, güvenlik endişelerinden dolayı 2019’a kadar kullanılmayacak. Geçen sene Galaxy Note 7’de yaşanan fiyaskoyu unutmak elde değil, bundan dolayı artık işleri iyi bir araştırmanın ardından gerçekleştiriyorlar.

Etiketler

Yusuf Kamil Genç

Teknoloji ve yenilikleri takip eden ayrıca bir çok web projesi bulunan webmaster.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı