DonanımİncelemelerTeknoloji Haberleri

Raspberry Pi Nedir?

Bugün sizlere gündemden bir teknoloji haberi yazmayacağım.Bugün sizlere kredi kartı boyutlarında olan küçük bilgisayar diye tabir edebileceğimiz adı Raspberry Pi adlı küçük bilgisayarı tanıtacağım. Bu yazıyı yazma amacım insanların Raspberry Pi hakkında bilgilenmesidir.

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi  Birleşik Krallık’ta Raspberry Pi adlı bir  Vakfı tarafından okullarda bilgisayar bilimini öğretmek amacılığıyla geliştirilmiş kredi kartı büyüklüğünde tek kartlı bir bir mini bilgisayardır. Raspberry Pi adlı mini bilgisayarı Hdmı kablosu ile monitöre yada Televizyona bağlayabilirsiniz.

Raspberry Pi’den masaüstü veya laptop bilgisayarlardaki performans beklenemez,adı üstünde  Raspberry Pi okullarda bilgisayar bilimini ögretmek amacı ile üretilmiştir.

Raspberry Pi’de Bilgisayarda yaptığınız gibi hesap programları,sözcük işlemciler ve Word Excel ile uyumlu küçük oyunlar oynanabilir.

İsterseniz Raspberry Pi’den Hd bir şekilde yüksek çözünürlüklü bir video izleyebilirsiniz.

Mini bilgisayar diye adlandırdığımız bu araç  tüm çocukların kullanabileceği,basit programlamaların yapılabileceği uygun fiyatlı bir mini bilgisayar diye tabir edelim.

Raspberry Pi’nin bir çok modeli bulunmakta.

Bugün Rasperry Pi’den örnek olarak Raspberry Pi 3’ün özelliklerini sizlere göstereceğim

Raspberry Pi 3’de şu özellikler yer almakta;

1-Raspberry Pi 3 1Gb ram ve 400 Mhz VideoCore adlı grafik işlemci ile geliyor.

2-Broadcom BCM2837 64bit ARMv8 dört çekirdek işlemci Raspberry Pi 3’de yer alıyor.

3-Micro Sd Soket ve Bluetooth ve Wifi özelliği mini bilgisayarımızda yer alıyor. Ayrıca  4 adet usb 2.0 çıkışıda Raspberry Pi 3’de yer alıyor.

4-Ayrıca Kamera Baglantısı için  Csı kamera portu ve dokunmatik ekran için  Dsı ekran potru Raspberry Pi 3’de yer alıyor.

Bugünlük yazım bu kadardı.Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı