İnternet

Protesto Gösterilerine Yardım Eden Google Çalışanı Şirketten Ayrıldı

Meredith Whittaker, geçen yılki 20.000 kişilik grevde yardım etti.

Liderliğe yardım eden bir Google çalışan, şirketin ordu için yaptığı çalışmaları, AI etik kurallarını ele almasını ve cinsel taciz politikalarını protesto etti.

Meredith Whittaker, Google’da, Open Research Group’un kurucusu ve yapay zeka içeren etik sorulara odaklanan NYU’ya bağlı AI Now Institute’nin kurucu ortağıydı. Ayrılışı ilk olarak Bloomberg tarafından bildirildi ve haberler daha sonra Google tarafından TechCrunch’da doğrulandı.

Whittaker, Google’daki değişim için öne çıkan bir sesti. Şirketin askeri dronlar için AI araçları ürettiği ortaya çıktığında, ilerine karşı konuştu ve Googlers arkadaşı “etik liderliğini” övdü. Ayrıca şirketin Miras Vakfı’nın başkanı Kay Cole James’i oturmak için işe alma kararını eleştirdi.

Diğer çalışanlar Claire Stapleton ile birlikte Whittaker, geçen yılki “Google Walkout for Change” in liderliğini yaptı ve 20.000 çalışan şirketin cinsel taciz iddialarını ele almasını protesto etmek için büyük bir yürüyüşe katıldı.

Her durumda, Whittaker’in protesto gösterileriyle şirkette değişime yol açtı. Pentagon ile yaptığı çalışmaların eleştirilerine yanıt olarak, Google AI silahları geliştirmemeye söz verdi. Ve grevden çıkan toparlanmanın giderilmesinden sonra Google, çalışanların yasal haklarından feragat etmelerini gerektiren cinsel taciz ve saldırı davaları için zorla tahkim uygulamasına son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı