DonanımYazılım

Programlanabilir Devre Kartı:Arduino

Son zamanlarda teknoloji alanında öne çıkan Programlanabilir Devre Kartı: Arduino. Peki nedir bu? Ne işe yarar? Vb. soruların cevaplarını bu makalemde bulabilirsiniz.
Öncelikle bu devre kartının bir amacı herhangi bir devreyi kontrol etmektir.Bu kartın çeşit çeşit modelleri var .Mesela Aduino Uno yada Arduino Mega, Arduino Promini gibi.

Peki nasıl, nereden temin edebilir bu? Bu kendi sitesinde (http://www.arduino.cc) orijinal ürünü temin edilebilir.Ancak bunun klon ürünleride mevcuttur orijinalinden farkı yoktur ama orijinaline oranla ucuzdur.klon ürününü temin edebileceğiniz site http://www.robotistan.com

Bu işe yeni başladım önerileriniz nedir? Eğer maddi durumunuz iyiyse bu linkteki  http://www.robotistan.com/arduino-baslangic-seti almanızı öneririm.Maddi durumunuz iyi değilse http://www.robotistan.com/arduino-uno-r3-klon-usb-kablo-hediyeli-usb-chip-ch340 almanız yeterli olacaktır.

Bu devre kartı nerelerde kullanılır? Bu devre kartı projelerinizde, hayal etiğiniz bir ürünü yapmanızda, vb yerlerde kullanabilmektedir.Genelde CNC makinesinde 3D yazıcılarda Robotlarda kullanılmaktadır (bknz: Arduino projeleri)

Üstün körü olarak bu devre kartı nasıl kullanılır? Bu devre kartı (www.arduino.cc) Arduino nun kendi sitesindeki yazılım ile kodlanıp devreye gerekli bağlantılar yapıldıktan sonra kullanılmaktadır. USB giriş değeri 5v’dir ve modem input girişi ise 7v ile 20v arasındadır.
Bende bu devre kartından bulunmakta ve çok menmunum almak isterseniz almanızı tavsiye ederim.
Bu makalem yardımcı olabildiyse ne mutlu bana 🙂

Can Kınalı

Elektrik Elektronik İle İlgilenen Yazar

7 Yorumlar

  1. Mrb, bi arkadasim ardunio aldi aliexpress ten.Ama bunu kisisel olarak nasil kullanicak bilmyor.Bir arkadasimiz soyledi oyle aldi.Napabilir kendisi ?

    1. Öncelikle merhabalar.Ürününüz klon ürün ise ch34g driverini bilgisayarınıza kurmanız gerkmektedir. Kurduktan sonra http://www.arduino.cc sitesinden arduinonun yazılımını yüklemeniz gerekmektedir. Kişisel kullanım için bir sürü şey yapılabilir ister el ile kendisi kod yazabilir isterse hazır kod kullanarak ta yapabilir. Youtubede gerekli araştırma yapılarak daha net bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı