Yaşananlar

Perseid Meteor Yağmuruna Saatler Kaldı

Gökyüzü meraklılarına güzel bir haberimiz var. Her sene gerçekleşen Perseid Meteor Yağmuru, yarın itibariyle dünya sakinlerine inanılmaz bir görsel şölen düzenleyecek. Her sene Ağustosun ortaları gibi gerçekleşen bu meteor yağmurunun ilgi çekici özelliği ise hiçbir araç ve gereçe gerek duymadan çıplak gözle gözlenebilir olması.

Dünyada her sene iki defa meteor yağmuru gerçekleşiyor. Bunların biri Geminid Meteor Yağmuru, diğeri ise Perseid Meteor Yağmuru. Geminid meteor yağmuru kış aylarına tekabül ettiği için pek gözlemleme olanağı olmuyor. Fakat Perseid meteor yağmuru her sene Ağustos ayının ortalarında gerçekleşiyor. Bu aylarda havaların daha açık olmasından dolayıdır ki Perseid meteor yağmuru insanlarca daha çok bilinir. Çünkü bu olay gerçekleşirken havanın açık olması, bu meteor yağmurunun gökyüzünden çıplak gözle rahatlıkla görülebilmesine olanak sağlıyor.

Perseid meteor yağmuru

Perseid meteor yağmuruna neden olan şey ise Güneş etrafındaki dönüşünü 133 yılda tamamlayan 109/Swift-Tuttle kuyruklu yıldızıdır. Bu kuyruklu yıldız, güneş etrafında dönerken güneşin çekim kuvvetinden dolayı dünyanın yörüngesi üzerinden geçer. Bu geçiş esnasında kuyruklu yıldızdan kopan ufak parçacıklar ise yörünge üzerinde başıboş şekilde durmaktadır.

Perseid meteor yağmuru

Dünya’nın her sene Ağustos ayında bu kuyruklu yıldızdan kopan parçaların bulunduğu kuşaktan geçmesi, bu parçaların dünyanın yer çekimine kapılmasına neden oluyor. Dünyanın yer çekimine kapılan bu parçalar boyutları ufak olduğundan dolayı atmosfere girdikleri anda yanarak yok oluyorlar ve bu esnada ise dünya sakinlerine akıl almaz bir görsel şölen sunuyorlar.

Bu seneki meteor yağmuru ise 11-12 Ağustos gece saat 23 itibariyle gerçekleşecek. Perşembe akşamını Cumaya ve Cuma akşamını Cumartesine bağlayan gecelerde saat 23:00 ile güneşin doğumuna kadar bu şöleni izlemek mümkün. Saatte yaklaşık 100 adet meteor taşının yörüngede yanarak oluşturacağı bu şöleni izlemek için ise şehrin ışıklarından uzaklarda gökyüzüne doğru bakmanız yeterli olacaktır.

Sokak lambaları ve şehir ışıklarının yansımalarının bu görüntüyü sekteye uğratacağından bu şöleni kaçırmak istemeyen gökyüzü meraklılarına yarın ve ertesi gece, sadece gökyüzünün aydınlattığı karanlık bir ortamda bulunmalarını tavsiye ediyoruz.

 

Etiketler

Yunus Emre Gündoğdu

Meraklı, uzay hayranı, teknoloji takipçisi, haritacı, sürekli farklı arayışları olan biri :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı