İnternetYaşananlar

Mobil İnternet Paylaşımı (Wifi Hotspot) 9 TL / Ücretli mi Oluyor ?

Söylentilere göre 15 Ocak tarihinde mobil internet paylaşımı 9 TL oluyor.

Adil kullanım kotası kalkacak, sınırsız internete kavuşacağız derken kota muhabbetleri dönmeye başlamıştı. Bu durum internet kullanıcıları olarak hepimizin canını sıktı haliyle. Tabi bu söylentilerde çeşitli iddialar ile beraber yayıldı. Bazı operatörler kotalı tarifelerini yayınladı, bazıları biz sınırsız veriyoruz SİZİNKİ GEÇ Mİ KALKIYOR (TURKNET) dedi, bazıları mevcut abonelikler sınırsız olarak güncellenecek vs vs bir sürü söylenti hâlen ortalıkta dolaşıyor.

Tüm bunlar konuşulurken daha dur bismillah demeye kalmadan MOBİL İNTERNET PAYLAŞIMI YAPAN BİZ SEVGİLİ DOSTLARI SARSAN BİR SÖYLENTİ DAHA ORTAYA ÇIKTI.

Mobil İnternet Paylaşımı Ücretli Oluyor !

Teknoloji camiasında birçok kişi neredeyse eş zamanlı olarak bu konuyu gündeme taşıdılar. Biz ise bu konunun üzerine düşerek bir operatör ile telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Çağrı merkezine yanıt veren müşteri temsilcisi, operatörlerin arka planda bu çalışmayı yürüttüğünü; ancak tam olarak ne zaman hayata geçeceğinin resmi bir açıklama olmadığı için belirsiz olduğunu söyledi.

Wifi Hotspor Ücretli Olursa Ne Olur ?

Kısaca özet geçelim.. Şimdi siz herhangi bir operatöre mensupsunuz. Telefon hattınızda 5 GB internet var diyelim. Evde, otobüste, metroda veya vapurda internette takılıyorsunuz. Herhangi bir yerde interneti biten bir arkadaşınızla aynı ortamda bulunduğunuzu varsayalım. “Kanka bana wifiyi açar mısın ?” dediği anda “tabi kanka ne demek” yanıtını veremeyeceksiniz, özeti budur. Hatta ödemeyi yapmadığınız zaman size dahi kendi malınızı kullandırtmayacaklar. Bu özgürlüğümüze bir kısıtlama geliyor ve artık mobil internet paylaşımı ücretli oluyor (tam belli olmasada planlama olduğu kesin)

İnternet Paylaşım Ücretleri Nasıl Olacak ?

Bu konu hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor ancak, telefondan internet paylaşımının ücretli olması durumunda 9 TL ödeneceği söylentileri mevcut. Bu uygulamanın Türkiye’de bir ilk olması bizleri şaşırtıyor olabilir ama yurtdışında birçok ülkede bu uygulama mevcutmuş. Biz burada internetimizi rahatlıkla paylaşırken yurtdışındaki insanlar belirli şartlara göre paket satın alıyorlarmış. Tabi yurtdışı ve Türkiye kıyaslaması ne kadar doğru orası tartışılır.

9 TL aylık periyotta çok büyük bir para gibi gözükmesede paragöz operatörlerimiz gereksiz ve faydasız hizmetler türeterek insanları mobil internet paylaşımı için ödeme yapmaya mecbur bırakabilir.

2017 Mayıs ayında Adil Kullanım Kotasının gece 2 ve 8 saatleri arasında kalkması ve internet hızının, alınan hıza göre belirli oranlarda düşürülmesi haberiyle çok sevinmiştik. Görünen o ki 2019 yılı ile beraber ileri gitmek yerine geri giden uygulamalar bizlerle bulacak.

Umarım tüm bu olanlar göründüğü gibi olmaz ve 2019 yılında daha özgür ve esnek bir internet deneyimini tüm TÜRKİYE olarak hep beraber yaşarız.

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı