Mediatek, Yüksek Performanslı 8 Çekirdekli Helio P65 İşlemcisini Duyurdu!

Akıllı telefonlar için işlemci üreten Mediatek, 8 çekirdekli Helio P65 işlemcisini duyurdu.

Bildiğiniz gibi Mediatek firması akıllı telefonlar için üretmiş olduğu işlemciler ile piyasada kendini tanıtmış belirli bir otoriteye sahip olmuştu.

Mobil işlemci üreten firmalar akıllı telefon şirketlerinin beklentilerini karşılamak ve bu şirketleri kendi işlemcilerini satın alma konusunda ikna edecek ürünleri piyasaya sürmeli gerektiğini biliyorlar. Buna karşın olarak Mediatek, üst segment telefonlarda yer alacak olan 8 çekirdekli Helio P65 isimli mobil işlemciyi duyurdu.

12 nm’lik bir işlemci mimarisine sahip olan Helio 65, bünyesinde 6 adet Cortex-A55 ve 2 adet Cortex-A75 barındırmakta. 8 çekirdekli Helio P65, güçlü çekirdek yapısının yanında grafik işlemci olarak ARM G52’yi kullanmakla birlikte performansını diğer sekiz çekirdekli mobil işlemcilere göre yüzde 25 artırıyor.

Cortex A-55 1.75, Cortex A75 ise 2.0 Ghz’lik frekansa çalışıyor. Sıcaklık kontrolünü otomatik olarak kullanıcı alışkanlıklarına göre yapabilecek olan sekiz çekirdekli Helio P65’de 4G Volte desteğinin yanı sıra Wİ-Fİ ve Bluetooth’un tümleşik olması daha iyi bir bağlantı imkanı sağlanacak.

Yapay zeka desteğini artıran Helio P65’in yapay zekayı işleme hızı önceki nesil işlemcilere göre yüzde 30 arttı.

Mediatek firmasının ürettiği bu mobil işlemci seri üretime geçmedi ve az sayıda üretildi. Helio P65’in seri üretime geçmesi ile birlikte bir çok akıllı telefon üreticisi firma Helio P65’i kullanacak gibi gözüküyor.

ibrahim durmuş

Ülkemizde gelişmekte olan teknoloji ve oyun sektöründe elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalıştım, çalışıyorum. Tekneloji.net'de insanlara yardımcı olmak amacı ile görev alıyorum. İletişim: ibrahim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı