Yaşananlar

KYK Borçlarında Önemli Gelişme!

TBMM’de uzun süredir dile getirilen ancak somut adım atılmayan KYK borçları ile ilgili; 27 Kasım tarihinde Berat ALBAYRAK tarafından çalışma yapıldığı açıklaması yapılmıştı. Bu açıklamanın ardından borcunu ödeyemeyen milyonlarca kişinin aklına; “KYK borçları silinecek mi?” sorusu gelmeye başladı.

Öncelikle belirtelim ki; Türkiye’nin genç işsizlik nüfusu TÜİK verilerine göre güncel olarak %27.5 ve bu oran bir rekor. Yani borcunu ödemek isteyipte iş bulamadığı için ödeyemeyen milyonlarca genç var.

Uzun süredir TBMM’de yasa teklifi olarak sunulsa da bir anlaşma sağlanamıyordu. Ta ki, bugün ortaya atılan ve gerçeklik payı yüksek olan bir iddia’ya kadar.

Ülkemizde KYK borçları ile doğrudan alakadar olan 5 Milyon kişi var. Bu oran hem ülke nüfusunun %6 oranına tekabül ediyor, hem de birçok ülkeden büyük bir nüfusa denk geliyor.

KYK Borçları Silinecek mi?

Sanıyorum ki KYK borçları silinmeyecek. Borçların silinmesinden önce devlet tarafında “yapılandırma” daha mantıklı ve kârlı bir adım olacaktır. Devlet kâr düşünür mü? bilmiyoruz ama görünüşe 5 Milyon kişiden alınacak en az 50.000.000.000 TL (elli milyar) parayı bir anda silmezler.

KYK Kredi Borçlarında Yapılandırma Yapılacak mı?

Başlığımızda belirtilen “önemli gelişme” tam olarak yapılandırma ile ilgili diyebiliriz.

Borç Yapılandırma Nedir?

Yapılandırma borcunu ödeyemeyen ve faiz yükünün altına girmiş kişilere ödeme kolaylığı sunan bir işlem diyebiliriz. Yapılandırmanın finansal tabiri ise “REFİNANSMAN” dır.

KYK Borçlarında Yapılandırma Nasıl Olacak?

Kesin olarak söylüyorlar ki, KYK Kredi Borçlarının Ana Parası Silinmeyecek. Yapılandırma işleminde ise; faizlerin silinmesi, faiz oranlarının düşürülmesi ve taksitlerin uzatılması gibi alternatif çareler üzerinde duruluyor.

Borçların silinip silinmemesi başka bir tartışma konusu olsa da; olası bir yapılandırma durumunda milyonlarca kişi ekonomik olarak bir nebze de olsa rahatlayacaktır.

Etiketler

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı