Teknoloji Haberleri

Koronavirüs Staj Ücretlerini Etkileyecek Mi?

Koronavirüs nedeniyle staj ücretleri yatacak mı? Lise öğrencilerinin staj ücretleri ne kadar? Koronavirüs staj ücretlerini etkileyecek mi? İşletmelerde Beceri Eğitimi Programı iptal mi oldu? Lise öğrencilerinin staj ücretlerinden kesinti yapılacak mı?

Çin’in Wuhan şehrinden çıkan ölümcül virüsün Türkiye’ye gelmesiyle birlikte ülkemizdeki eğitim stili uzaktan eğitim modeline geçmiş, bunun ile birlikte Lise ve Üniversite’de staj gören öğrencilerin beceri eğitimleri durdurulmuştu. Bunun ile birlikte Beceri Eğitim Programının iptal olduğu, sonlandırıldığı şeklinde haberler yayılmaya başlamış ve özel okullarda kamu kurumlarında staj yapmak için verilen ücretlerin iadelerinin yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştu.

Stajyer maaşları ne kadar? Öğrencilere ne kadar maaş ödeniyor?

2020 ile birlikte asgari ücretin güncellenmesiyle stajyerlere verilecek maaşlar da güncellendi. Buna göre 2019 da öğrencilere en az 548.70 lira ödenirken, bu tutar 2020’de 631.19 liraya yükseldi.

Stajyer öğrenciler için işletmelere ne kadar destek sağlanıyor?

Stajyer öğrenci yetiştiren işletmeler için 2020’de ki devlet katkısı tutarı 20’den az personel çalıştıran işletmeler için 420.70, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için ise 210.40 lira olarak belirlendi.

Koronavirüs nedeniyle stajyer öğrencilerden kesinti yapılacak mı?

Stajyer öğrenciler Koronavirüs sebebiyle Nisan ayı için maaşlarından bir kesinti olup olmayacağını merak etmekte. Ülkemize gelen ölümcül virüs ile birlikte stajyer öğrenciler de sahadan alındı ve ücretli izine çıkartıldı. Bu durumda stajyer öğrencilerden Koronavirüs nedeniyle herhangi bir kesinti yapılması söz konusu değil.

Stajyer maaşları ne zaman yatıyor?

Ülkemizde devlet kurumlarında staj gören öğrencilerin maaşları genelde her ayın 15’i ila 20’si arasında yatar. Bunun ile birlikte özel sektördeki öğrenciler de her ayın 10’una kadar maaşlarını hesaplarında görebilirler.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı