Yaşananlar

Kaza’dan 34 Yıl Sonra Enkazına Ulaşılabilen Uçak; SATA 730

Tarihler 18 Aralık 1977 tarihini gösterdiğinde SA de Transport Aérien’ın 730 sefer sayılı uçuşu normal bir şekilde başlamıştı. Caravelle tipi uçak Cenevre aktarmalı olarak Zürih-Maderia adası seferini yapıyordu. Bu ada turistler için tam anlamı ile bir tatil cennetiydi.

Neredeyse tamamı turistlerden oluşan 52 yolcu ve 5 mürettebat taşıyan uçak, Cenevre’ye kadar sorunsuz bir uçuş yapmıştı. Ancak uçağın Cenevre’den ayrılmadan önce hidrolik sisteminde bir sorun olduğu tespit edildi ve 14.30’da Cenevre’ye inen uçak 16.26’da havalanabildi.

İki Pilot’da Kaptan Rütbesine Sahipti

Uçakta bulunan iki pilot da kaptan rütbesine sahipti. Kaptanlığa yeni adım atmış olan pilot uçağın sağ koltuğunda oturuyordu ve kontroller ondaydı. Saatler 20.00’ı gösterdiğinde 730 sefer sayılı uçak, Maderia Havalimanı’nın yaklaşma frekansı ile bağlantı kurmuştu. Bundan sonra güncel hava tahminleri alınıp, uçak inişe hazırlanacaktı.

Maderia Havalimanı otoriteler tarafından en tehlikeli havalimanları arasında gösteriliyordu. 730 sefer sayılı uçak da iniş için zor manevralar gerektiren 06 pistine iniş için hazırlanıyordu. Manevralarını tamamlayıp 06 pistine hizalanan uçak, kısa bir süre sonra piste teker koymayı hedefliyordu. Birden hava durumu kötüleşmeye başladı ve uçak yaklaştıkça daha da kötüleşen hava durumunun son evresinde pistin görünmesini engelleyecek kadar sis oluşmuştu.

35 Yolcu ve 1 Mürettebat Hayatını Kaybetti

Kötü hava şartlarına rağmen iniş için mücadele eden pilotlar, uçak ile birlikte pisti karşılayamadan yaklaşık 200 feet irtifanın altında seyrederek okyanusa düştü. 52 yolcu ve 5 mürettebat taşıyan uçaktan 35 yolcu ve 1 mürettebat  hayatını kaybetti.

Uçağın inişe geçmesinin ve aynı zamanda suya düşmesinin sebebi ile hızı düşüktü. Bu durum 17 yolcu ve 4 mürettebatın hayatta kalmasını sağladı. Kurtulanlar ada sakinlerinin yardımı ile teker teker karaya çekilmeye başlandı. Enkaz ise tek bir parça halinde öylece suya gömülmüştü.

34 Yıl Sonra Portekizli Dalgıçlar Tarafından Bulundu

Aradan yaklaşık 34 yıl geçtiğinde, yani takvimler 2011 senesini gösterdiğinde uçak, 2 parçaya ayrılmış bir biçimde Portekizli dalgıçlar sayesinde denizin 110 metre derinliğinde bulundu. Aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen büyük bir oranda yapısını koruyan uçak BBC tarafından başarılı bir şekilde görüntülendi.

Konu ile ilgili BBC’in yaptığı haberi izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı