Teknoloji Haberleri

Kanlı süper ay 28 Eylül’de gökyüzünde!

Yıl içindeki Mavi Ay gök hadisesinden sonra bu sefer de kırmızı renkli bir Kanlı Ay geliyor. Aslına bakarsanız Hem kanlı hemde süper! Nasıl yani diye soruyor olabilirsiniz hemen açıklayalım.

Süper Ay dediğimiz olay Ay’ın Dünya etrafında dönerken gezegenimize en yakın olduğu zamandır. Kanlı Ay ise aslında bir tür Ay Tutulması olayıdır. Ay Tutulması bildiğiniz üzere Dünya’nın Güneş ve Ay’ın arasına girmesi ile Güneş’ten gelen ışınların Dünya’nın gölgesini oluşturup Ay’a Dünyanın gölgesi düşmesi ile olur. Bu seferki tutulma sadece Ay tutulması değil bu sefer Kanlı Ay. Kanlı olduğunda nasıl mı oluyor. Bende çok biliyormuş gibi anlatıyorum belki ama biraz araştırdım ve basitçe şöyle diyebilirim: Güneş’in ışınları Dünya’nın atmosferinde kırılıyor ve bu şekilde Ay’a yansıyor. Bu sayede Ay Kızıl oluyor ve olayda hiç kan olmamasına rağmen Kanlı Ay ismini alıyor.

Bunu izlemek isteyen arkadaşlar Türkiye saati ile 28 Eylül saat 03.10’da başlayacak olan tutulmayı 06.30 a kadar ülkemizden izleyebilir. Ülkemizin konumunun dolayısı ile aslında 08.24 de biten tutulmanın malesef tamamını izleyemeyeceğiz. Fakat size güzel haberi vereyim: Tutulma ortası yani Ay’ın tamamının Kanlı olduğu kısım saat 05.57 de olacağından bunu elimizde çerezimiz kolamız ile terasımızda yatarak izleyebileceğiz.

Eğer bunu kaçırırsanız en yakın Süper Ay 2033 yılında yaşanacak. Tabi Kanlı ay olmayacak. Yani ömrünüzde bir kez fırsatınız var kaçırmayın derim 🙂

Son bir not düşeyim ben buraya. Bu doğa olayını çevrenizde doğal afet olacak, deprem olacak, bu bir kıyamet alameti diye yorumlayacak insanlar olursa: bunun tamamen fizik çerçevesinde gerçekleşen bir doğa olayı olduğunu onlara hatırlatın. 🙂

Berkay Acı

Beykent Üniversite öğrencisi. Genç bir coder. Tekneloji sorumlusu. Hayvan sever ve besler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı