Rehber

Kalorifer, Kombi Petek Gazı Nasıl Alınır? (Peteği Isınmayanlara Çözüm)

Ülkemizdeki Doğalgaz abone sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Doğalgaz hem çevre kirliliğinin önüne geçiyor hem de vatandaşların vakitlerinden tasarruf etmesini sağlıyor. Sobaya odun kömür atma derdinden kurtulan vatandaşlar doğalgaza geçince bir hayli rahatladı; ama doğalgaz kullanımında da bilgili olunması gereken bazı detaylar var. Örneğin; kombi ve peteklerimizi iyi tanımamız gerekebilir. Bir odanızın peteği hiç ısınmıyorken diğer odalarınız istediğiniz sıcaklığa ulaşmış olabilir.

Öncelikle kombinizin çalışma mantığını öğrenmeli ve evinizin nasıl ısındığını anlamalısınız.

Kombi Nasıl Çalışır? Petekler Evi Nasıl Isıtır?

Bildiğiniz üzere dairenize bir doğalgaz hattı girmektedir. Bu doğalgaz hattı ocağınıza ulaştığı gibi bir de kombinize ulaşmaktadır. Kombinizi çalıştırdığınızda petekler ve sıcak su kullanımı için derece ayarlamanız gerekecektir. İstediğiniz sıcaklıkları ayarladıktan sonra herhangi bir musluktan su açtığınızda kombi ateşleme ünitesine aldığı gazı yakmaya başlar ve kombi içinden geçen su ısınır. Petekler ise bildiğiniz üzere içindeki sıcak su ile ısınır. Sıcak suyun sürekli devirdaim yapacağını düşünürsek, kombinizden belirli bir basınç ayarı yapılması gerekir. Bu ayar genellikle 1.5-2 arasıdır. 1.5 en ideal basınç olarak kabul edilir. Basıncınızı bu değerlere ve petek suyunun sıcaklığını ayarladıktan sonra kombiniz petekler içerisinde gezen suyu sizin kombinizden ayarladığınız sıcaklığa ulaştırana kadar çalışır. Örneğin; kombinizden 50 dereceye ayarladığınız petek suyu 50 derece ısıda evinizi ısıtıyor, ta ki oda termostatınızın ya da termostatik vanalarınızın ayarlı oldukları sıcaklığa erişene kadar. Siz eğer oda termostatınızı 20 dereceye ayarladıysanız; 50 dereceye ulaşan petek suyu odanızı 10 dakikada 20 dereceye ulaştırınca kombiniz durur ve oda sıcaklığı 20 derecenin altına düşene kadar çalışmaz.

Şimdi ise tüketicilerin en çok şikayetçi olduğu konulara değinelim. Vatandaş genellikle son petek ısınmıyor, kombi çalışıyor petekler ısınmıyor, peteklerin altı ısınmıyor gibi şikayetlerle internette araştırma yapıyor. Peteklerin neden ısınmadığının cevabı aslında çok basit.

Peteklerin bir kısmı ısınıp bir kısmı ısınmıyorsa; ısınmayan bölümde hava oluştuğu için, tesisatta dolaşan su ısınmayan bölüme ulaşamıyordur. Sıcak suyun tüm tesisatta sağlıklı bir şekilde dolaşması ve evinizi verimli bir şekilde ısıtmanız gerekir.

Petek Neden Hava / Gaz Yapar?

Petek tesisasınta dolaşan suyun basıncının düşmesiyle su miktarı azalır ve su yeterli basınçta dolaşmayacağı için peteğin belirli bölümlerinde hava boşlukları oluşur. Böyle olunca sıcak su havanın içinden geçemez ve havayı teğet geçer. Netice itibariyle bazı peteklerinizden verim alamaz hâle gelirsiniz.

Kombi Peteklerinin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin havasını almak için “pürjör anahtarına” ihtiyacınız olacak. Yapı marketlerde 3-5 TL’ye satılıyor ve kullanımı oldukça pratik. Pürjör anahtarı ile peteğinizin kenarındaki vidayı açıyoruz ve küçük delikten havanın çıkmasını sağlıyoruz. Petek içerisindeki gaz alındıktan sonra su gelmeye başlayacaktır. Ne kadar su çıkarsa tesisattaki su o kadar azalır ve basınç düşer. Bu sebeple kombiden tekrar su takviyesi yapmanız gerekir.

Şevket Narin

Geleceği düşünür, planlar ve hayata geçiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı