DonanımTeknoloji HaberleriYazılım

Kablosuz Klavye-Mouse Kullanıcıları Dikkat!

Klavyenizden veya Farenizden Hacklenebilirsiniz!

Güvenlik firması Bastille’de çalışan araştırmacı Mark Newlin‘in son çalışmasına göre, kablosuz olarak kullanılan klavye veya mouselar “Hacklenme” ye karşı bir tehdit unsuru haline geldi. MouseJack adını verdiği bu sorun, şifresiz olarak bağlanan bu ağa hackerın girerek bir komut gönderebilmesinden kaynaklanıyor. Yani şifre kırma derdi olmadan bilgisayarınıza gelen kablosuz mouse veya klavyenin sinyal ağına sızıp, bilgisayarınıza komut gönderiyor. Gönderdiği bu komutlarla bilgisayara istenmeyen kötü amaçlı yazılımları kurabiliyor.

kfff

30 Metreden Sonra Sıkıntı Yok

Bahsettiğimiz bu olayı, hacker sadece bilgisayarı görebilecek kadar uzaklıktan yapabiliyor. Yani kablosuz aygıtların kullanılabildiği uzaklık kadar. 30 metre kadar yakın olduğu bilgisayarlara giriş yapması için, bilgisayarı kimsenin kullanmıyor olması ve açık olması gerekiyor ya da fare imlecinin oynamaması gerekiyor. Kafe ve restaurantlarda rastlanabilinir olan bu olay henüz yaygınlaşan bir problem değil. Logitech firması bunu engellemek için birkaç güncelleme bile hazırladığını duyururken, diğer firmalar da hazırlıklara başladığını duyurdu.

 

458b6-mousejack-attack-hacking-computer-100-meters-banner

Etiketler

Ömer Ülker

Kısa film, kurgu-montaj, teknik çizim, modelleme, animasyon gibi tasarım işleriyle ilgilenen, teknolojiyi yakından takip eden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı