İstinaf Onadı: Ünlü Youtuber Porçay’a Hapis Cezası

3 Kasım 2017’de YouTube’da yayınladığı “Ezhel Parodi” videosunun ardından Porçay’a hapis cezası,“madde kullanımına özendirdiği” gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Porçay’a Hapis Cezası

Ünlü Youtuber Porçay, yayınladığı “Ezhel Parodi” videosunda, rap şarkılarda sürekli uyuşturucu madde konularının geçmesi ve uyuşturucu maddenin iyi bir şey olarak gösterilmesini eleştirmiş, bunu parodi haline getirmiş olmasına rağmen hakim, hakkında 4 yıl 2 ay hapis cezasına karar vermişti.

Porçay'a hapis cezası

“Olayın gerçekliğini hala idrak edebilmiş değilim bu yüzden üzerinde konuşmam doğru olmaz, yakında geçirdiğim süreci bir videoda anlatacağım.”

Devam eden süreç ile birlikte istinaf mahkemesinden ceza onandı. Porçay’a hapis cezası verilmesi ardından ünlü Youtuber, destekçilerine Twitter’dan haber verdi. Takipçileri, ortada büyük bir adaletsizlik olduğunu savunmaya devam ediyor.

Ünlü Youtuber Porçay’ın avukatı Ali Gül, şu ifadeleri kullandı;

“Mahkeme hakimi “Biz cezayı verelim, istinaf bozar zaten” gibi akıl ve mantığa sığmayan laflar etti cezayı verdikten sonra. Şarkının sözlerinde ot içiyorum dendiği için, gençleri uyuşturucudan uzak tutmayı amaçlayan bir hiciv videosu, 4 yıl 2 ay hapis cezasına layık görüldü.”

Gül, müvekkilinin denetimli serbestlikle beraber birkaç gün içinde serbest kalmasını umduğundan söz etti.

Ünlü rap sanatçısı Ezhel, kendisini tiye alan parodi video nedeniyle ceza alan Porçay’a tepkisiz kalmadı.

“Bu adaletsizlik karşısında ne desem bilmiyorum. Umarım bir an önce bu hatadan dönülür ve ülkede artık hiç kimse sanatından veya mizahından dolayı böyle saçmalıklarla uğraşmak zorunda kalmaz. Çok geçmiş olsun kardeşim.” dedi.

Yazar

Müzik sever, teknoloji ve medya ile içli dışlı bir Tekneloji yazarı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok