İRAN: UKRAYNA YOLCU UÇAĞI “YANLIŞLIKLA” VURULDU

Birkaç gün önce İran’ın Tahran’a yakın bir bölgesinde Ukrayna’nın Boeing 737-800 tipi uçağı düşmüş, 180 yolcu hayatını kaybetmişti. Olayın ardından ortaya atılan bazı iddialar gündem olmuş, İran bu iddialardan biri olan uçağın füze ile vurulmasını yalanlamıştı.

Bu gün İran’ın yaptığı açıklama ile uçağı füze ile düşürdüğünü kabul etti. İran Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklamada uçağın “Yanlışlıkla” füze ile düşürüldüğü açıklandı.

İran Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklama şu şekilde;

“Ukrayna uçağı havalimanından ayrılırken hassas bir askeri merkeze yakındı. Düşman bir hedefin yüksekliğindeydi. Bu koşulların ardından maalesef insani bir hatayla hedef alınmış ve İran vatandaşları ve yabancı uyruklu bir dizi kişinin ölümüne sebep olunmuştur.”

İRAN GENELKURMAY BAŞKANLIĞI

Başsağlığı içeren paylaşılan açıklamada, kaza sonucu hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür dilendi.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF, ÖLENLERİN AİLELERİNDEN ÖZÜR DİLEDİ

İran Dışişleri Bakanı Cevad ZARİF, yapılan insanlık dışı hatanın ardından ölenlerin ailelerinden özür diledi.

Zarif, Twitter’da yaptığı açıklama ardından, uçağın düşmesi ile ilgili ABD‘yi suçladı.

Açıklamada ABD ile yaşanan gerilimin ardından bölgede ABD’nin savaş uçaklarının bölgede sayılarının arttığı belirtilerek, ülkenin stratejik bölgelerine saldırı yapabileceği önlemine karşın ülkenin savunma sisteminin en hassas noktaya çekildiği belirtildi.

Zarif’in yaptığı açıklama şu şekilde;

Üzüntülü bir gün. Silahlı kuvvetlerin soruşturmasının ilk sonucu: ABD’nin maceracılığından kaynaklı kriz anında yapılan insani hata, faciaya yol açtı. Çok pişmanız. Halkımızdan, kurbanların ailelerinden ve etkilenen tüm milletlerden özür dileriz.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI Cevad ZARİF

Olay öncesi ortaya atılan bütün iddiaları reddeden ve uçağın teknik bir arıza nedeni ile düştüğünü savunan İran, ABD ve Kanada’nın yaptığı “Uçağın füze ile vurulduğu istihbaratını aldık.” açıklamasının arından bunun doğruluğunu resmen onaylamış oldu.

Ukrayna’dan İlk Resmi Açıklama Geldi

Konu ile ilgili Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy sıcak gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada, diplomatik olarak bir özür beklediklerini ve bu olaya sebep olanların adalete teslim edilmesini istediklerini söyledi.

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı