Rehber

iPhone’da Siyah Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

iPhone Black Screen Sorunu Nasıl Çözülür?

  iOS cihazların en yaygın problemlerinden biride şüphesiz ki siyah ekran sorunudur. Ortada hiç bir sebep yokken bir anda cihazınızın ekranı simsiyah olur. Telefonunuzun bozulduğunu düşünerek cihazı tamire götürebilirsiniz, bu da cebinizden gereksiz bir şekilde para kaybına neden olacaktır. Cihazınızı tamire götürmeden önce kendi deneyebileceğiniz bazı işlemler bulunuyor, bu işlemleri deneyip cihazınızı sağlığına kavuşturabilirsiniz.

Cihazınızı Şarj Edin

Uzun süreler kullanılan bataryalar, ilk günkü performanslarını bir süre sonra kaybederler. Cihazınızın bataryası dolu olsa bile bu nedenden dolayı ani bir şekilde boşalabilir, cihaz bu nedenle kapanabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey cihazı tekrar şarja takıp, 100’e ulaşana kadar şarj etmek olacaktır. Tekrar ani bir kapanma ile karşılaşır ve siyah ekran hatası alırsanız bataryanızı değiştirmeniz faydanıza olacaktır.

Cihazınızı Yeniden Başlatın

Telefonunuzu şarj etmeniz sorununuza bir çözüm bulamadıysa cihazınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

  • iPhone 4, 5, 6, 6S serileri için; Güç ve ana ekran tuşuna aynı anda basılı tutup 10 saniye bekleyin, Apple logosu gelince elinizi güç tuşundan çekin ve ana sayfa gelene kadar elinizi ana ekran tuşundan çekmeyin.
  • iPhone 7 ve 7 Plus için; Güç ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutup 10 saniye bekleyin, Apple logosu gelince elinizi güç tuşundan çekin ve ana sayfa gelene kadar elinizi ana ekran tuşundan çekmeyin.
  • iPhone 8 ve üstü modeller için; Ses arttırma tuşuna hızlı bir biçimde basın ve elinizi hemen çekip güç tuşuna basarak 10 saniye boyunca güç tuşundan elinizi çekmeyin. Apple logosunu görünce elinizi güç tuçundan çekebilirsiniz.

iTunes’i Kullarak Cihazı Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Bu işlemlerden sonra da cihazınız aynı şekilde siyah ekranda kalıyorsa cihazınızı yazılımsal hatalardan kurtarmak için sıfırlamanız gerkebilir.

  • Bu işlemler için öncelikle bir bilgisayara iTunes programını kurup cihazınızı bilgisayara bağlamalısınız.
  • iTunes telefonunuzu tanıdıktan sonra “Özet” kısmına girip “iPhone’u geri yükle” seçeneğini seçmeli ve indirme işleminden sonra cihazınızın yeniden başlatılıp kurulumun bitmesini beklemelisiniz.

Cihazınızı Kurtarma Moduna Alıp iTunes Üzerinden Yeniden Yükleyin

Yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen iTunes cihazınızı görmüyorsa cihazınızı kurtarma moduna alıp bu işlemleri deneyebilirsiniz.

  • Face ID özellikli iPad modelleri: Sesi Aç düğmesine kısaca basın. Sesi Kıs düğmesine kısaca basın. Üst düğmeye basın ve yeniden başlatma işlemi başlayana kadar basılı tutun. Aygıtınız kurtarma moduna girene kadar Üst düğmeyi basılı tutmaya devam edin.
  • iPhone 8 veya sonraki modeller: Sesi Aç düğmesine kısaca basın. Sesi Kıs düğmesine kısaca basın. Ardından, kurtarma modu ekranını görene kadar Yan düğmeyi basılı tutun.
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod touch (7. nesil): Üst (veya Yan) düğmeyle Sesi Kıs düğmesini aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranını görene kadar her iki düğmeyi basılı tutmaya devam edin.
  • Ana Ekran düğmesi bulunan iPad, iPhone 6s veya önceki modeller ve iPod touch (6. nesil) veya önceki modeller: Ana Ekran düğmesiyle Üst (veya Yan) düğmeyi aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranını görene kadar her iki düğmeyi basılı tutmaya devam edin.

Etiketler

Selim AK

Genel Yayın Yönetmeni - İletişim: selim@tekneloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı