Rehber

IP Adresi Nedir? Ne İşe Yarar? IP Adresimi Nasıl Öğrenirim?

IP(İnternet Protokolü) adresi, her bilgisayarda bulunan noktalarla ayrılan dört bölümden oluşan aygıt belirleyici bir numaradır. IP cihazı özel bir numara olduğundan adresiniz kolayca bulunur. İnternet Servis Sağlayıcı, cihaza benzeri olmayan bir numara verir. İnternet üzerindeki tüm bilgisayarlar bu adresi bulur. Eğer bir sitenin IP numarasını biliyorsanız, domain girmeye gerek kalmadan IP numarasına girerekde ulaşabilirsiniz. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor olacağından her bir IP adresine bu yüzden alan adı verilmiştir. İnternet Servis Sağlayıcıları her internete bağlandığınızda bilgisayarınıza yeni bir IP adresi vermektedir. Çoğu kullanıcı dinamik IP kullandığından boş bir IP bize atanmaktadır. Cihazlar bu IP ile internete bağlanır. IP sorgulandığında IP içerisinde adres, konum ve ağ bilgileri de görülebilmektedir.

IP Ne İşe Yarar?

IP numarasına bakılarak kişinin bulunduğu ülkenin enlem ve boylamını, ISS(İnternet Servis Sağlayıcısının) kim olduğunu belirleyebilmek mümkündür. Böylece IP adresi ile suçluların yerleri çok daha kolay tespit edilebilmektedir.

IP Adresimi Nasıl Öğrenirim?

Bilgisayarınızdan IP Adresi Öğrenmek İçin;

Bu yöntemle sadece lokal IP nizi öğrenebilirsiniz.

Başlat=> Çalıştır => CMD ve Enter tuşuna basın. Windows`un kurulu olduğu dizindeki System32 klasöründeki “Cmd” programına çift tıklayın. Komut satırı ekrana geldiğinde ipconfig /all yazın.


Bilgisayardan Public IP öğrenmek için;

Başlat=> Çalıştır => CMD ve Enter`a girip şu kodu yazmanız yeterlidir.

Web Sitelerinden IP adresinizi Öğrenebilirsiniz

İnternette birçok web sitesinde sadece giriş yaparak IP numaranızı öğrenmeniz mümkündür.


Etiketler

Seda Pilav

Bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı